Skip to main content

Czas przywrócić gospodarza dla polskiej wsi, czas przywrócić czasy profesjonalistów, a skończyć z czasami populistów. Czas przyzwoitości, czas profesjonalistów, czas skuteczności nadchodzi – to jest nasz czas, to jest nasza przyszłość, to jest nasze zobowiązanie – powiedział w Gdowie podczas ogólnopolskich dożynek Polskiego Stronnictwa Ludowego prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Za nami ogólnopolskie dożynki Polskiego Stronnictwa Ludowego. Od zawsze wpisują się w tradycję ludową. Są symbolem dorobku, ciężkiej pracy rolników i stanowią wyraz hołdu społeczności wiejskiej, najściślej związanej z gospodarstwem i ziemią.

ℹ️ Czytaj również –> 11. września w Gdowie pierwsze ogólnopolskie dożynki PSL

– Uroczystości dożynkowe zawsze obchodzimy w trzech wymiarach. Po pierwsze, to dziękczynienie rolnikom za trud ich ciężkiej pracy. To wyraz szacunek dla kultury i wsi polskiej, ale to również wymiar integracyjny, budujący wspólnotę lokalną i narodową – przypomniał w swoim przemówieniu prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Lider PSL przypomniał, że nawet w najtrudniejszych latach w historii Polski gospodarz, chłop, rolnik, mieszkaniec wsi zachował ziemię, narodowość i religię.

– Te trzy wartości dały podstawę do odrodzenia się państwa, ale chcę was zapewnić, że te trzy wartości są dla nas niezmiennie gwarancją trwania i rozwoju Rzeczpospolitej w trudnych czasach i w czasach dobrobytu, w czasach, kiedy trzeba wsparcia i w czasach, kiedy można się radować. Ziemia, narodowość i przywiązanie do tradycji chrześcijańskiej to jest dla nas niezwykła cecha – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Podziękował wszystkim, którzy uprawiają ziemię, hodują, są rolnikami, ogrodnikami, sadownikami za „pielęgnowanie naszej gospodarki, naszej ziemi”.

– Dziękuję wszystkim tym, którzy codziennie żywią, a gdy trzeba będą bronić. Niezależnie od pogody i bez dni wolnych polski rolnik dba i jest dumny ze swojej ziemi oraz pracy. Jesteście dziś gwarancją ciągłości państwa i jego bezpieczeństwa – zaznaczył prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Wskazał, że ostatnie lata to bardzo trudny dla polskich rolników, bo opłacalność w rolnictwie drastycznie spadła.

– W 7 lat zlikwidowano ponad 120 tys. gospodarstw. To pokazuje obraz sytuacji na wsi. To obiektywna ocena rolnika z Małopolski, sadownika z Mazowsza czy hodowcy z Podlasia, z całej Polski. Chcę Wam dać gwarancję, że Wasza praca będzie się opłacać – deklarował Władysław Kosiniak-Kamysz.

– PSL ma plan i ma pomysł jak to zmienić, żeby było inaczej, żeby można było się rozwijać, żeby można było być dumnym i chętnym do gospodarowania. Trzeba odważnych decyzji, trzeba po prostu gospodarza dla polskiej wsi, którego dzisiaj brakuje, mam poczucie, że go tak naprawdę nie ma, ze wziął to co chciał, czyli głosy, a zapomniał oddać to co powinien, czyli ciężką pracę – dodał prezes PSL.

Czas na zmiany

– Czas przywrócić gospodarza dla polskiej wsi, czas przywrócić czasy profesjonalistów, a skończyć z czasami populistów. Czas przyzwoitości, czas profesjonalistów, czas skuteczności nadchodzi – to jest nasz czas, to jest nasza przyszłość, to jest nasze zobowiązanie – podkreślił prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.