Skip to main content

Mamy dobre wieści dla rolników, ponieważ Unia Europejska za sprawą Polskiego Stronnictwa Ludowego i polskiego ministerstwa rolnictwa, przywraca cła na produkty z Ukrainy – powiedziała rzeczniczka prasowa klubu PSL-TD, posłanka Magdalena Sroka.

W czwartek dziennik „Financial Times” poinformował, że Unia Europejska przywróci cła na jaja i cukier z Ukrainy. Decyzja ta jest odpowiedzią na „hamulec bezpieczeństwa”, uzgodniony w celu uspokojenia rolników, którzy protestowali w wielu krajach Wspólnoty. Dzięki staraniom Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) oraz polskiego ministerstwa rolnictwa, Unia Europejska zgodziła się na przywrócenie ceł, co ma na celu ochronę polskiego rynku przed nieuczciwą konkurencją.

Polscy rolnicy mogą teraz spokojnie konkurować na rynku, wiedząc, że ich interesy są chronione.

– Mamy dobre wieści dla rolników, ponieważ Unia Europejska za sprawą Polskiego Stronnictwa Ludowego i polskiego ministerstwa rolnictwa, przywraca cła na produkty z Ukrainy – powiedziała nowa rzeczniczka prasowa klubu PSL-TD, posłanka Magdalena Sroka.

Minister Czesław Siekierski zaznaczył, że wymiana handlowa między UE a Ukrainą jest pod szczególną obserwacją resortu rolnictwa.

– To jest ważne, bo mamy problem z cenami cukru, a także innych produktów. Unia reaguje. Zabiegaliśmy o to w negocjacjach, aby te kwoty były jak najmniejsze. Presja ma sens – powiedział Czesław Siekierski.

Teraz jest czas, aby wesprzeć nasze rolnictwo i polskich rolników.

– Rząd z Czesławem Siekierskim na czele zadbał o polskie gospodarstwa i bezpieczeństwo żywnościowe Polski, co pozwala polskim rolnikom znów patrzeć w przyszłość z nadzieją – powiedział wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.

– Prosiliśmy rolników o chwilę cierpliwości i dziś mamy konkrety. Uporządkowaliśmy Zielony Ład, wprowadziliśmy z rządem dopłaty do zbóż oraz zabiegaliśmy o pomoc dla polskich rolników. Dzięki współpracy z Francją i innymi krajami UE udało się wypracować mechanizmy powrotu ceł na produkty zagrażające polskiemu rynkowi, co pozwala rolnikom patrzeć w przyszłość z większym spokojem – dodał wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.

– Rolnicy nie muszą się obawiać błędów popełnianych przez PiS w 2022/23 r., przez które w sposób niekontrolowany produkty z Ukrainy zalewały nasz rynek i zagrażały polskim producentom. My dbamy o ich interes. Dzisiejsze informacje są tego dowodem – podkreślił Mirosław Maliszewski.

Zdaniem ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Paszyka, Polska ma teraz szansę na to, aby poprzez rozwój sektora rolnego rozwijać się jeszcze lepiej i efektywniej.

– Polska ma teraz szansę na rozwój sektora rolnego, co przyczyni się do ogólnego rozwoju kraju. Rolnicy i producenci żywności mogą znów myśleć o pracy i opłacalności swojej produkcji – zaznaczył Krzysztof Paszyk.

Polscy rolnicy znów mogą patrzeć w przyszłość z nadzieją i optymizmem! Rząd, w którym ministrem rolnictwa jest Czesław Siekierski, podjął zdecydowane kroki, aby chronić nasze gospodarstwa i zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Dzięki wspólnym wysiłkom z krajami Unii Europejskiej, udało się nam przywrócić cła na produkty, które zagrażają polskiemu rynkowi.