Skip to main content

Sytuacja na rynku mleka w Polsce jest dramatyczna. Rolnicy proszą obecny rząd o wsparcie. Niestety wygląda na to, że w Ministerstwie Rolnictwa nie ma woli, by im pomóc.

Nie ma woli politycznej, aby pomóc polskim producentom mleka. Od kilku miesięcy ceny są katastrofalnie niskie. – W północno-wschodniej Polsce ceny za litr mleka dochodzą do zaledwie 40 gr. Za taką kwotę nawet wody nie można kupić. To nie tylko cena znacznie poniżej kosztów produkcji, to cena poniżej godności polskiego gospodarza – mówi Urszula Pasławska, posłanka PSL.

Producenci zmuszeni są sprzedawać swój towar za cenę kilkukrotnie niższą niż za czasów, gdy za rolnictwo odpowiadali politycy PSL.

Aby uratować sytuację na rynku mleka potrzebne jest uruchomienie funduszu unijnych na stabilizację i poprawienie płynności finansowej gospodarstw. Rolnicy oczekują, że rząd znajdzie środki na interwencyjny skup mleka oraz na pomoc w zmianie charakteru produkcji.

Niestety zimna wojna jaką prowadzi nasz rząd z Unią Europejską powoduje, że urzędnicy z Brukseli nie kwapią się do współpracy z politykami PiS. Cierpią na tym polscy rolnicy.

PSL zapowiada, że zrobi wszystko, aby wesprzeć producentów mleka w ich słusznych postulatach. Ludowcy będą wywierać presję na rządzących, by ci zajęli się wreszcie trudną sytuacją na polskiej wsi.