Skip to main content

Dziś, podpisano kolejne kluczowe umowy na budowę odcinków dróg ekspresowych S10 i S11, które znacząco poprawią komunikację w regionie oraz przyczynią się do rozwoju gospodarczego Polski. W ceremonii uczestniczył minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk, podkreślając wagę tych inwestycji dla rozwoju regionu Wielkopolski oraz całego kraju.

– To bardzo ważny dzień dla Wielkopolan, ale nie tylko. Podpisanie tych umów to wielkie przedsięwzięcie stanowiące 'kręgosłup gospodarczy’ silnego regionu jakim jest Wielkopolska, które zaowocuje także nowymi możliwościami dla mieszkańców całej Polski. Nowa infrastruktura to istotny impuls rozwojowy dla naszej gospodarki oraz turystyki. Więcej dróg to więcej możliwości rozwoju przedsiębiorczości, zarówno w regionie jak i całym kraju – powiedział minister Krzysztof Paszyk podczas uroczystości podpisania umów na nowe odcinki dróg.

Zachodni koridor komunikacyjny

Projekt drogi S11 na odcinku Oborniki – Poznań wraz z obwodnicą Obornik obejmuje trasę o długości 22,2 km. Nowy fragment tej strategicznej arterii umożliwi bezpośredni dostęp z Poznania do środkowego wybrzeża Bałtyku oraz do Szczecina, łącząc się z drogą ekspresową S10. Trasa została zaprojektowana tak, aby omijać obszary Natura 2000 wzdłuż rzeki Warty. Inwestycja o wartości blisko 1,33 miliarda złotych zakończy się planowo w drugim kwartale 2028 roku.

S10 Witankowo – Piła Północ

Drugą podpisaną umową jest projekt drogi ekspresowej S10 na odcinku Witankowo – Piła Północ, liczący 13 km. Inwestycja obejmuje również rozbudowę węzła Piła Północ, z pełnym układem drogowym oraz tymczasowymi włączeniami do istniejących dróg DK10 i DK11. Całkowity koszt tej części projektu to około 869,9 miliona złotych, a jej zakończenie planowane jest na drugi lub trzeci kwartał 2028 roku.

Połączenie Zachodniego Pomorza z centrum kraju

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak podkreślił znaczenie drogi S10 jako kluczowego korytarza transportowego, który połączy Zachodnie Pomorze z centralną Polską, przebiegając przez Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń i kończąc się w aglomeracji warszawskiej. Pełna trasa drogi S10 o długości około 410 km stanie się alternatywnym szlakiem transportowym na północ od autostrady A2, umożliwiając podróż z Piły do Szczecina już w 2028 roku.

– Droga ekspresowa S10 będzie jednym z najważniejszych korytarzy transportowych w Polsce. Jestem przekonany, że dzięki zaangażowaniu firm wykonawczych i GDDKiA, która w imieniu rządu nadzoruje budowę tras szybkiego ruchu, już w 2028 roku kierowcy skorzystają z całej drogi S10 od Piły do Szczecina – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Te inwestycje nie tylko poprawią infrastrukturę drogową, ale także otworzą nowe możliwości rozwoju gospodarczego, turystycznego i logistycznego dla całego kraju. Realizacja tych projektów jest krokiem naprzód w budowie silnego, współczesnego systemu transportowego Polski, odpowiadającego na rosnące potrzeby mobilności i bezpieczeństwa drogowego.

Fot. MI