Skip to main content

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin pokieruje warmińsko-mazurskim PSL. Głosowało na niego 146 delegatów. Przejmie przywództwo na Warmii i Mazurach po Stanisławie Żelichowskim, który szefował partii przez ostatnich 12 lat.

– Naszym głównym celem są przygotowania do wyborów samorządowych. Chcemy powtórzyć wynik z poprzedniej kadencji – mówił po wyborze marszałek Brzezin. W ostatnich wyborach do sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego PSL wygrało zdobywając 14 mandatów, ponad dwukrotnie więcej niż PiS.

Obecny na zjeździe wojewódzkim PSL, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał, że województwo warmińsko-mazurskie było drugim regionem w Polsce obok świętokrzyskiego, w którym PSL wygrało ostatnie wybory samorządowe. – Cel jest prosty: doprowadzić do kolejnego sukcesu w 2018 roku – mówił lider ludowców.

Prezes PSL podziękować ustępującemu z funkcji Stanisławowi Żelichowskiego, który kierował PSL na Warmii i Mazurach przez ostatnich 12 lat. – Staszku, jesteś naszym mentorem i na zawsze masz godne miejsce w Stronnictwie – mówił Kosiniak-Kamysz.

Podkreślił, że o schedę po Żelichowskim toczyła się zacięta rywalizacja. – To dowodzi, że jest się o co bić. Są emocje wyborcze, jest nadzieja na lepsze jutro. Wspólnie zwyciężymy – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Marek Brzezin od 2014 roku jest marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego. Wcześniej przez 4 kadencje był wójtem gminy Ostróda. W 2012 roku został wicemarszałkiem województwa. Zastąpił Urszulę Pasławska, która została wiceministrem skarbu, a dziś jest posłanką. W urzędzie marszałkowskim odpowiadał za zarządzanie środkami unijnymi.

Ukończył Akademię Rolniczo-Techniczną w Olsztynie. Odbył studia podyplomowe w zakresie produkcji roślinnej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz administracji i zarządzania na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. W 2011 uzyskał na tej uczelni stopień naukowy doktora nauk rolniczych.