Skip to main content

Sprawa nakłaniania do składania fałszywych zeznań wobec prezesa konstytucyjnego organu jakim jest Najwyższa Izba Kontroli wymaga wyjaśnienia. – Dlatego cała opozycja składa wniosek ws. powołania komisji śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań prokuratora generalnego – poinformował na konferencji prasowej w Sejmie prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Cała opozycja składa wniosek, ws. powołania komisji śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań prokuratora generalnego oraz podległych mu organów prokuratury wobec możliwości wymuszenia zeznań obciążających prezesa Najwyższej Izby Kontroli – poinformował na konferencji prasowej w Sejmie prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wniosek o powołanie komisji śledczej ma związek z informacjami przekazanymi w poniedziałek przez prezesa NIK, że dysponuje oświadczeniami osób, które nakłaniano do składania fałszywych zeznań obciążających jego i jego rodzinę.

Marian Banaś wystąpił do marszałek Sejmu i do przewodniczących klubów i kół parlamentarnych z wnioskiem o powołanie komisji śledczej. Na wezwanie odpowiedzieli ludowcy. Jako pierwsi zadeklarowali, że złożą w Sejmie wniosek o powołanie komisji śledczej.

[tweet id=”1451134011779256326″ align=”center”]

– Sprawa nakłaniania do składania fałszywych zeznań wobec prezesa konstytucyjnego organu jakim jest Najwyższa Izba Kontroli wymaga wyjaśnienia. Jesteśmy gotowi do złożenia wniosku o powołanie komisji śledczej, której przewodniczyć powinien poseł Marek Biernacki – mówił prezes PSL.

ℹ️ Czytaj więcej → PSL za powołaniem komisji śledczej postulowanej przez prezesa NIK

Wniosek o powołanie komisji śledczej to wyraz  dbałości o przejrzystość funkcjonowania państwa.

– To nie jest wniosek w sprawie obrony kogokolwiek oprócz obrony niezależności kontrolerów NIK. Chcemy, żeby sejmowa komisja śledcza zbadała sytuację, w której mogło dochodzić do wywierania wpływów, nacisków zeznań, które uniemożliwiłyby funkcjonowanie niezależnej NIK – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.

[tweet id=”1451128055997636616″ align=”center”]

Trudno dziś uwierzyć w bezstronność prokuratury, dlatego to sejmowa komisja śledcza powinna zająć się zbadaniem zaistniałej sytuacji.

Lider ludowców przypomniał, że NIK w ostatnim czasie przedstawiła wyniki kontroli dotyczących: tzw. wyborów kopertowych, Funduszu Sprawiedliwości czy telewizji publicznej.

– To są raporty niekorzystne dla władzy. Kontrolerzy mogą czuć się zagrożeni wywieraniem nacisku w celu obciążenia prezesa NIK. Trzeba to sprawdzić ! – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.

ℹ️ Czytaj takżeDruzgocący raport NIK ws. Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry

– Dzisiaj ten projekt uchwały, która ustanawia komisję śledczą, w której powinny zasiadać wszystkie kluby i koła parlamentarne, będzie złożony do pani marszałek i oczekujemy rozpatrzenia na najbliższym posiedzeniu Sejmu – podkreślił prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.