Skip to main content

Sprawa nakłaniania do składania fałszywych zeznań wobec prezesa konstytucyjnego organu jakim jest Najwyższa Izba Kontroli wymaga wyjaśnienia. Jesteśmy gotowi do złożenia wniosku o powołanie komisji śledczej, której przewodniczyć powinien poseł Marek Biernacki – powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

W siedzibie Najwyższej Izby Kontroli odbyła się dzisiaj konferencja prasowa z udziałem szefa NIK, Mariana Banasia, poświęcona postępowaniu w sprawie, w której prokuratura złożyła wniosek o uchylenie immunitetu prezesowi NIK.

Marian Banaś oskarża służby i prokuraturę o prowadzenie nielegalnej operacji, która ma na celu usunięcie go ze stanowiska.

– Nigdy w przeszłości aparat państwa, nie pracował tak usilnie nad usunięciem ze stanowiska prezesa NIK. Postanowiłem przekazać opinii publicznej szokującą informację, która w każdej zdrowej demokracji wywołałaby dymisję najważniejszych urzędników w państwie  – mówił podczas konferencji prasowej Marian Banaś.

– Dysponuję oświadczeniami osób, które nakłaniano do składania fałszywych zeznań obciążających mnie i moją rodzinę – ogłosił prezes NIK.

Dodał, że w zamian za to, osobom tym proponowano opuszczenie aresztu tymczasowego i oczekiwanie na proces w domu. Zaznaczył, że nie uległy szantażowi, spędziły w areszcie tymczasowym prawie dwa i pół roku.

Prezes NIK wystąpił do marszałek Sejmu i klubów parlamentarnych o powołanie komisji śledczej w tej sprawie.

Na wezwanie odpowiedzieli ludowcy. Jako pierwsi deklarują, że złożą w Sejmie wniosek o powołanie komisji śledczej, która ma wyjaśnić działania prokuratury wobec prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

– Sprawa nakłaniania do składania fałszywych zeznań wobec prezesa konstytucyjnego organu jakim jest Najwyższa Izba Kontroli wymaga wyjaśnienia. Jesteśmy gotowi do złożenia wniosku o powołanie komisji śledczej, której przewodniczyć powinien poseł Marek Biernacki – powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

ℹ️ Czytaj również → Druzgocący raport NIK ws. Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry