Skip to main content

Żądamy jak najszybszego zniesienia lockdownu, jest on niekonstytucyjny i otwiera drogę dla przedsiębiorców, by skarżyć państwo o odszkodowania – powiedziała wiceprezes PSL, posłanka Urszula Pasławska.

Wiceprezes PSL, posłanka Urszula Pasławska w trakcie środowej konferencji prasowej zorganizowanej online stwierdziła, że jeżeli państwo nie będzie mogło lub nie będzie chciało wesprzeć przedsiębiorców, to należy się liczyć z „lawiną upadków i bankructw”.

– Żądamy jak najszybszego zniesienia lockdownu, ten lockdown jest niekonstytucyjny. O tym już mówią pierwsze wyroki sądów, chociażby ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, który uzasadniając wyrok mówił o nieprawomocności wprowadzenia lockdownu, bo nie może być tak, że rozporządzenie jest wyższe niż ustawa – stwierdziła Urszula Pasławska.

Zdaniem posłanki PSL sposób wprowadzenia obostrzeń otwiera drogę dla przedsiębiorców do tego, aby „skarżyć państwo polskie po pierwsze ze względu na kary jakie zostały im przyznane, a po drugie ze względu na odszkodowanie, które powinno być wypłacone każdemu przedsiębiorcy”.

– Lockdown jest niezasadny, bo z jednej strony zamykana jest część gospodarki, podczas gdy ludzie przepychają się w dyskontach i komunikacji – wskazała wiceprezes PSL. Dodała, że ścisłe restrykcje nie objęły firm produkcyjnych. – Nie możemy mówić o równym traktowaniu polskiej gospodarki – zaznaczyła.

Urszula Pasławska podkreśliła, że od czerwca Koalicja Polska postuluje obniżenie stawek podatku VAT z 23 proc. na 15 proc. i z 8 proc. na 5 proc.

– Nie na zawsze, ale na okres, kiedy będziemy się podnosić gospodarczo i po to, aby uratować część polskiej gospodarki. Nakręciłoby to koniunkturę i zwiększyłoby konsumpcję. Tak robią Czechy, tak robią Węgry. Tylko my podnosimy podatki – stwierdziła posłanka.

ℹ️ Czytaj więcejWprowdźmy 5 proc. VAT od usług gastronomicznych

Urszula Pasławska przypomniała postulat wprowadzenia dobrowolnego ZUS-u.

– Dzisiaj dla mikro i małych firm, które produkują łącznie 30 proc. PKB, to jest poduszka, na której mogą wylądować, kiedy nie będą miały dochodu. Bo mali i średni przedsiębiorcy szczególnie odczuwają sytuację, kiedy nie mają dochodu, a muszą płacić podatki i daniny. W związku z tym państwu polskiemu bardziej się dziś opłaca wesprzeć przedsiębiorcę i jego pracowników, niż doprowadzić do upadłości i do tego, że przedsiębiorcy i pracownicy przejdą na garnuszek państwa – stwierdziła posłanka ludowców.

ℹ️ Czytaj takżeZUS powinien przejąć koszty wypłacania zwolnień pracowników

– Nasze postulaty powinny uzyskać dzisiaj poparcie rządzących, ale chyba dlatego, że jesteśmy w opozycji, rządzący nie chcą być otwarci nie tylko na współpracę z opozycją, ale też nie słuchają głosu przedsiębiorców – wiceprezes PSL. Dodała, że „jeżeli nie będzie gospodarki, miejsc pracy, jeżeli nie będzie podatków – upadniemy jako społeczeństwo”.

–  Trzeba zrobić wszystko, aby uratować ludzi odważnych, którzy podjęli odważne decyzje i prowadzą swoje biznesy – podsumowała Urszula Pasławska.