Skip to main content

PSL zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o przyśpieszenie prac Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Ludowcy mają nadzieję, że „wojna” między prezydentem a rządem ws. reformy sądownictwa, nie przeniesie się na obchody 100. rocznicy.

 

– Chcielibyśmy zwrócić się do prezydenta Andrzeja Dudy o przyśpieszenie prac komitetu obchodów narodowego święta 100. rocznicy odzyskania niepodległości – powiedział wiceszef PSL Dariusz Klimczak. Przypomniał, że prezydent jest przewodniczącym tego komitetu.

PSL zaniepokoiła inicjatywa szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, dotycząca tworzenia nowego wzoru paszportu, który będzie wkładem ministerstwa w obchody 100. rocznicy. – Nie jesteśmy jednak pewni, czy MSWiA skonsultowało to z prezydentem, a jest to inicjatywa ważna – podkreślił Dariusz Klimczak.

Komitet jeszcze nie rozpoczął prac, podczas gdy praktycznie prawie wszystkie kluby parlamentarne, oprócz PiS, już przedstawiły swoich kandydatów do prac w tym komitecie. – Ten klub zawsze na ustach ma dużo słów dotyczących tradycji, historii, umiłowania do ojczyzny, patriotyzmu, a do prac w tym komitecie się niezbyt kwapi – zaznaczył wiceprezes PSL.

Prezydent Andrzej Duda podpisał 27 kwietnia ustawę, która zakłada powołanie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, złożonego m.in. z prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu i premiera. Ustawa zakłada, że w przygotowaniu Narodowych Obchodów powinny brać udział m.in. partie polityczne.

PO w pracach Komitetu będzie reprezentowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Kukiz’15 zgłosił do Komitetu posła Józefa Brynkusa, PSL – Dariusza Klimczaka. Uczestnictwa w Komitecie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości odmawia Nowoczesna.