Skip to main content

W czasie trwania epidemii COVID-19 od pierwszego dnia, kiedy pracownik przebywa na kwarantannie, koszty jego zwolnienia powinien wziąć na siebie rząd, a nie pracodawca – powiedziała w Sejmie posłanka Bożena Żelazowska.

Politycy Koalicji Polskiej złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Proponowane przez ludowców zmiany dotyczą świadczeń chorobowych pracowników.

Przechodzi dzisiaj pracownik na kwarantannę przymusową, dostaje zwolnienie, a pracodawca musi pokryć tego koszty. Zdaniem polityków PSL, to państwo powinno przejąć finansowe zobowiązania wypłacania zwolnień, a nie pracodawcy.

[tweet id=”1337365183895900161″ align=”center”]

– Dlatego składamy dziś wniosek, aby w tym trudnym czasie, w tym czasie pandemii, kiedy polscy przedsiębiorcy są bardzo mocno już przyciśnięci do ściany, kiedy ich budżety z dnia na dzień się kurczą, aby od pierwszego dnia, kiedy pracownik przebywa na kwarantannie czy też przebywa na zwolnieniu lekarskim, koszty jego zwolnienia wziął na siebie rząd – oświadczyła posłanka Bożena Żelazowska.

Posłanka PSL wyjaśniła, że koszty te mogą być płacone z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

[tweet id=”1337366230118916096″ align=”center”]