Skip to main content

Nie możemy poprzeć tego rządu, bo nie jest to rząd zgody narodowej. Udowodniliście, że jej nie chcecie. Chcecie argumentu siły, a nie siły argumentów – punktował rząd PiS Władysław Kosiniak-Kamysz w Sejmie podczas debaty o expose premiera Morawieckiego.


W Sejmie odbyło się we wtorek zaprzysiężenie nowego-starego rządu PiS. Zapowiadana przez premier Beatę Szydło wielka rekontrukcja okazała się zmianą kosmetyczną. Co bardziej absurdalne dotknęła jedynie dotychczasową prezes Rady Ministrów. Nowym szefem starego rządu został Mateusz Morawiecki.

Podczas swojego expose dotychczasowy minister rozwoju próbował odwrócić uwagę Polaków od wielotygodniowej farsy, jaką zafundował im rząd PiS. – Pan nie urodził się wczoraj. Pan był w tym rządzie megaministrem, mógł pan wszystko. A co pan zrobił? – sprowadził premiera Morawieckiego na ziemię Władysław Kosiniak-Kamysz, lider ludowców z mównicy sejmowej.


– Dużo mówił pan o wspólnocie i korzeniach chrześcijańskich, ale pomylił pan okresy liturgiczne. Mamy adwent, nie karnawał. A pan ubiera maskę. Maskę, która ma przykryć waszą największą przypadłość, chorobę nienawiści – rozpoczął obnażanie hipokryzji rządzących prezes PSL.

Lider ludowców wypomniał rządzącym kłamstwo, które zafundowało PiS osobom starszym na święta. – Gdzie jest 500 zł dodatku dla seniorów? Obiecywaliście to starszym osobom. To te obiecanki cacanki mają postawić sobie na stole? Chcieliście zrobić ich w konia, ale oni nie dali się nabrać. Gdzie są leki za darmo? Co to za waloryzacja? Dlaczego nie poparliście dodatku dla emerytów? – wyliczał.

Czytaj więcej → PiS znów przeciw seniorom

– Nie ma 500plus dla seniorów. Nie ma też pomocy dla samotnych matek – kontynuował Kosiniak-Kamysz. – Wyeliminowaliście je z programu 500 plus. Co więcej nie daliście im szans na lepszy byt, odrzucając pomysł „Złotówka za złotówkę” – przypomniał.


Już niedługo rząd PiS przypomni sobie o smogu. Zwrócił na to uwagę prezes PSL. – Mówił pan o pakiecie antysmogowym. Z 14 punktów tego planu ile pan zrealizował? Nie ma wsparcia dla rodzin kupujących piece. Nie ma wsparcia dla samorządów – punktował lider ludowców obietnice premiera Morawieckiego.

Nawiązując do samorządów prezes PSL przypomniał również zwijanie przez PiS Polski lokalnej. – Chcecie współpracować z samorządami? Przez 2 lata obcinacie ich kompetencje. Dobrzy gospodarze małych ojczyzn są dla was „sitwą”, tak nazywacie jeden z fundamentów funkcjonowania państwa – zwrócił uwagę Kosiniak-Kamysz.


– Nie miał pan dobrego serca dla rolników. Co złego zrobili panu, że gnębiono ich kontrolami na dożynkach? – przypomniał bulwersujące praktyki podczas tegorocznych świąt plonów. – ASF? Zostawiliśmy 3 ogniska i opanowaną sytuację. Dzisiaj mamy ich 104 i ministra, który nie ma pomysłu na rozwiązanie tego problemu – mówił Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL przypomniał również o złamanej obietnicy wyborczej PiS. – To my zostawiliśmy rolników z dopłatami na średnim poziomie europejskim. Wy obiecaliście ich podwojenie. Wiecie, że nie ma szans na to! Nie ma cen minimalnych gwarantowanych, nie będzie więcej środków dla Polski w nowej perspektywie, bo skłóciliście się z wszystkimi w Unii Europejskiej. To wasza prawda o wsi – podsumował złe dwa lata PiS.

– Możecie być pewni: będziemy każdego dnia upominać się o każdego którego pomijacie, wykorzystaliście i odrzucilicie. Przywrócimy Polsce braterstwo, przywrócimy zgodę i normalność. Umocnimy pozycję Polski w Europie – to jest nasze zadanie, gdy wygramy wybory. A możecie być pewni wygramy je! – zakończył prezes PSL.


Ludowcy w dalszej części debaty zasypali pytaniami Mateusza Morawieckiego. – To najsmutniejszy rząd w ostatnim dziesięcioleciu – celnie podsumował atmosferę wokół rekonstrukcji Mieczysław Kasprzak. – Co dalej z seniorami? Proponowaliśmy 500 zł dodatku, który odrzuciliście, a ceny rosną – dopytywał poseł PSL.

– Podstawą rozwoju gospodarczego są inwestycje. Tymczasem one ciągle spadają, również w sektorze prywatnym. Jaką ma pan odpowiedź na tę sytuację – zwrócił uwagę na fatalną sytuację Piotr Zgorzelski. W równie złej kondycji pozostaje polskie rolnictwo. Podkreślił to poseł ludowców Jan Łopata. – Hodowla świń jest zagrożona przez ASF – alarmował.

Ostatecznie głosami posłów PiS Sejm przyjął wotum ufności wobec rządu Mateusza Morawieckiego. Czy nowy premier rozwiąże choć część problemów Polaków po dwóch złych latach PiS? Niestety, po dzisiejszej debacie trudno w to wierzyć.