Skip to main content

Obiecywaliśmy pilnować, by owoce wzrostu gospodarczego były solidarnie dzielone. Będziemy dbać o tych, których pominęliście i zapomnieliście – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, w Sejmie podczas debaty o budżecie na 2018.


We wtorek Sejm zajął się projektem budżetu na 2018 r. Podczas debaty na temat zmian w planie wydatków na bieżący rok ludowcy zaproponowali szereg rozwiązań. Poprawki PSL dotyczyły problemów polskich rodzin, rolników i samorządów.


– Obiecaliśmy premierowi Morawieckiemu po expose w imieniu naszych wyborców, że będziemy patrzyli wam na ręce jak dzielone są owoce wzrostu gospodarczego. Upominamy się o tych, których wykluczyliście, zapomnieliście i wyzyskaliście – mówił z sejmowej mównicy Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Grupą, w którą najmocniej uderzyły rządy PiS są seniorzy. – Przez dwa lata zapomnieliście o osobach w dostojnym wieku. Leki? Zamiast darmowych, wiele podrożało. Waloryzacja świadczeń? Groszowa. Dlatego wnosimy poprawkę: dodatek 500 zł dla emerytów. Odrzuciliście dwukrotnie ten wniosek, dajemy wam kolejną szansę – mówił Kosiniak-Kamysz.

– Będziemy upominać się o polskie rodziny i samotne matki. Poparliśmy „500 plus”, jako kontynuację naszej polityki rodzinnej. Czas na was. Pokażcie dobrą wolę i pomóżcie 400 tys. polskim rodzinom, którzy zyskają na zasadzie „Złotówka za złotówkę” – przedstawił kolejną poprawkę lider ludowców.

PSL przypomniało PiS o polskiej wsi, która została oszukana i wyzyskana przez PiS. – Oddawaliśmy wam sytuację z ASF pod kontrolą. Zostawiliście rolników: tracą swoje hodowle i gospodarstwa. Wirus przekroczył już Wisłę i dalej zalewa Polskę. Miliard złotych trzeba przeznaczyć na walkę i rekompensatę z ASF – zaproponował prezes PSL.

Lato 2017 pokazało, że państwo potrzebuje również sprawniejszych systemów reagowania na klęski żywiołowe. PSL zaproponowało utworzenie funduszu klęskowego, który gwarantowałby natychmiastową reakcję. Na ten cel chcemy przekazać 1 mld 850 zł.

– Premier Morawiecki swoje expose rozpoczął od zdrowia – przypomniał Kosiniak-Kamysz. – Mrzonką jest mówienie o 2025 r. Problememy są tu i teraz. W tym roku możecie to spełnić: mamy środki z uszczelnienia VAT. Bez tego nie będzie uzdrowienia służby zdrowia – mówił.

Kolejnym problemem, o którym PiS przypomina sobie tylko zimą jest smog. Z powodu zanieczyszczenia powietrza rocznie ginie 45 tys. Polaków. Mimo obietnic nie ma wprowadzonych rozwiązań w tym zakresie. Na stworzenie systemu walki o czyste powietrze proponujemy zagwarantować 2 mld zł w budżecie.

– Polska jest podzielona. Na 100-lecie niepodległości chcemy, by wszyscy mogli godnie uczcić tę rocznicę. 50 tys. dla każdej gminy – odniósł się do tegorocznej rocznicy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Lider ludowców podczas swojego wystąpienia celnie wypunktował hipokryzję PiS. – Polska nie była w ruinie. Sam Mateusz Morawiecki w przypływie szczerości przyznał, że był to chwyt marketingowy. Kiedy w Skończcie z tą obłudną retoryką – zakończył prezes PSL.

Fot. Sejm / Rafał Zambrzycki