Skip to main content

Otwarcie szkół we wrześniu przy obecnej sytuacji epidemiologicznej grozi lawinowym wzrostem przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2. W takiej sytuacji szkoły powinny pozostać zamknięte, a uczniowie objęci zdalnym nauczaniem – powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

W ostatnim czasie w Polsce odnotowujemy największy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem od początku epidemii. Jednak obecna sytuacja według Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego pozwala na to, aby w szkołach, przedszkolach, żłobkach można przywrócić standardowe zajęcia polegające na bezpośrednim kontakcie dzieci i nauczycieli.

– Rząd szykuje nam scenariusz izraelski, w którym po otwarciu szkół, pomimo zastosowania rygorów sanitarnych, doszło do lawinowego przyrostu zakażeń koronawirusem – stwierdził lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Jak dzisiaj słyszę ministra edukacji narodowej, że wszystko jest przygotowane i bezpieczne, a właśnie mamy kolejne rekordowe dni pod względem nowych przypadków, to to pokazuje, że nie jesteśmy gotowi, i że szkoły nie powinny być otwarte. Polska powinna być przygotowana dużo lepiej do zdalnego nauczania – stwierdził prezes PSL. Dodał, że w tej sytuacji, rodzice powinni być zabezpieczeni pod względem finansowym (bo część z nich będzie musiała zostać w domu), a dzieci i nauczyciele powinni być odpowiednio przygotowani do zdalnego nauczania.

Powrót dzieci i młodzieży do szkół zbiegnie się również z rozpoczęciem jesiennego sezonu grypowego.

– Przy tej liczbie przypadków otwarcie szkół grozi ogromnym ryzykiem w połączeniu z sezonowością kolejnej choroby, która nas czeka, czyli grypy – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz. Argumentował jednocześnie, że rząd powinien natychmiastowo wpisać szczepionkę przeciwko grypie na listę leków refundowanych i udostępnić ją bezpłatnie szczególnie dla osób z grup ryzyka.

Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił rządzących, że przedstawiciele Koalicji Polskiej PSL-Kukiz’15 są do dyspozycji w pracy nad opracowaniem programu nauczania zdalnego. System ten, niestety nie był przygotowany w sposób prawidłowy. Nie każdy uczeń mógł uczestniczyć w takich zajęciach.

Czytaj więcej → Sukces posłanki Pasławskiej! Rząd zapłaci za zajęcia wyrównawcze dla uczniów