Skip to main content

Będą dodatkowe lekcje dodatkowe lekcje wyrównawcze dla uczniów z zaległościami po nauczaniu zdalnym – ogłosiła na twitterze Urszula Pasławska. Posłanka PSL po apelach rodziców mocno zabiegała o takie rozwiązanie. Ministerstwo Edukacji zapowiedziało przeznaczenie środków na ten cel.

Niebawem rozpocznie się nowy rok szkolny. Dla wielu uczniów i ich rodziców spędza to sen z oczu. Nie dlatego jednak, że trzeba będzie się uczyć i odrabiać lekcje. Chodzi o zaległości, które powstały w czasie kształcenia na odległość. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie zrobiło nic, by zrekompensować braki wiedzy dzieciom, które nie z własnej winy nie poradziły sobie z nauczaniem zdalnym.

– W pandemii szkoła przeniosła się do sieci, ale nie każdy uczeń mógł uczestniczyć w zajęciach. W co dziesiątej szkole wiejskiej żadnych lekcji nie było, bo 80 proc. uczniów nie miało dostępu do sprzętu. Cały program zrealizowało na odległość jedynie 6 proc. szkół w Polsce, co piąta szkoła przerobiła tylko połowę materiału – wyjaśnia Urszula Pasławska.

Czytaj więcej → Pasławska: Zdalne nauczanie nie było dla każdego

Rodzice w tej sprawie zwrócili się do PSL. Po setkach przeczytanych pism i odbyciu ogromnej liczny rozmów z rodzicami, poseł Urszula Pasławska z wielką determinacją zabiegała w MEN o zorganizowanie zajęć wyrównawczych i przekazanie pieniędzy na ten cel.

Nie da się ukryć, że było ciężko. Uwagi do ministerstwa zgłosiła przecież posłanka opozycji. MEN początkowo „nie zauważało” powagi problemu, a odpowiedzialnością za proces nauki zdalnej obarczało dyrektorów szkół.

– Odpowiedzi w sprawie zajęć wyrównawczych nie dostałam, nie dowiedziałam się, ilu uczniów nie otrzymało promocji do następnej klasy – wspomina Urszula Pasławska.

Posłanka PSL nie dała za wygraną.

Determinacja i upór poseł Urszuli Pasławskiej okazały się skuteczne. Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej zapowiedział, że sfinansuje dodatkowe lekcje wyrównawcze dla uczniów z zaległościami po nauczaniu zdalnym.

[tweet id=”1293139558293483526″ align=”center”]

W imieniu wielu uczniów i ich rodziców posłance Urszuli Pasławskiej dziękujemy i gratulujemy skuteczności w działaniu!

– Przecież każde z naszych dzieci powinno mieć równe szanse w edukacji – mówi skromnie posłanka, Urszula Pasławska.