Skip to main content

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w liście do uczestników tegorocznego Święta Ludowego podkreślił, że dzisiaj naszym najważniejszym zadaniem jest odbudowanie narodowej i państwowej wspólnoty. Temu celowi sprzyja tradycyjnie obchodzone Święto Ludowe oraz uroczystości z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Silnej, mądrej i przyjaznej Polski na pewno nie zbudują sami politycy. Każdy z nas powinien mieć w tym swój udział. Na przestrzeni wieków stoczyliśmy dziesiątki chwalebnych i wygranych bitew, lecz ta najważniejsza – o jedność narodu i społeczeństwa – wciąż trwa. Jeżeli wygramy jedność, to wybierzemy dobrą przyszłość.

Polska jest już nazywana „samotną wyspą”. Arogancja i błędy obozu władzy na arenie międzynarodowej doprowadziły do tego, że nie mamy dzisiaj pewnych przyjaciół i sojuszników. Obecny rząd zamiast traktować samorządy jak partnera, widzi w nich wroga publicznego. Odbierane są im kompetencje, a prawa społeczności lokalnych – lekceważone. A przecież żaden urzędnik z Warszawy nie może wiedzieć lepiej od samorządowca, który się tutaj urodził i wychował, czego potrzebują mieszkańcy „małych ojczyzn” – napisał w liście Prezes PSL.

Święto Ludowe to nasza wielka, wspólna radość, ale to także święto pamięci o ludowej historii, pamięci o tym, jak rodziła się wolna Polska. Od czasu powstania ruchu ludowego jego członkowie walczyli o wolność Ojczyzny, bronili Jej i dla Niej pracowali.

Z wdzięcznością wspominamy Wincentego Witosa, Stanisława Mikołajczyka, Macieja Rataja, bohaterskich żołnierzy Batalionów Chłopskich i wielu, wielu innych. Dzisiaj także przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego wszystkich szczebli samorządu dokładają wszelkich starań, aby władza służyła ludziom, ponieważ zawsze stawiamy na sprawdzonych, dobrych i popieranych przez lokalne środowiska gospodarzy.

W sprawach najważniejszych dla naszej Ojczyzny musimy – niezależnie od przekonań czy barw partyjnych – działać razem. Apelujemy do całego polskiego społeczeństwa o wspólną aktywność na miarę potrzeb Polaków. Przesyłam wszystkim Uczestnikom uroczystości serdeczne życzenia zdrowia oraz wszystkiego co najlepsze w życiu osobistym i zawodowym. Niech te Zielone Świątki, tak głęboko zakorzenione w ludowej i polskiej tradycji, dadzą nadzieję naszej Ojczyźnie, każdej polskiej rodzinie oraz każdemu z nas na lepsze jutro.