Skip to main content

Nie odbędzie się II Sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Marszałek Marek Kuchciński cofnął zgodę na zorganizowanie wydarzenia, bo seniorzy nie chcieli, by delegatów wybierali PiS-owscy wojewodowie, a nie sami seniorzy. Prawdopodobnie politycy PiS bali się usłyszeć od seniorów krytycznych słów pod swoim adresem.

„Jakie będą dalsze decyzje związane z II Sesją Obywatelskiego Parlamentu Seniorów? Czy organizacja sesji jest zagrożona?” – takie pytania prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz skierował kilka tygodni temu w piśmie do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Była to reakcja na sygnały płynące od środowisk seniorów, zaniepokojonych wycofaniem patronatu nad II Sesją Obywatelskiego Parlamentu Seniorów przez poseł Małgorzatę Zwiercan, szefową sejmowej Komisji Senioralnej. Pani poseł zasłynęła w Sejmie głosowaniem „na dwie ręce”, za co została usunięta z klubu Kukiz 15. Dziś znamy już odpowiedź. Sejmu Seniorów nie będzie.

Powód? Władze nie chcą się zgodzić, by przedstawicieli posłów-seniorów wybierali spośród siebie sami seniorzy. Wolą by wskazali ich PiS-owscy wojewodowie.

– Parlament Seniorów jest niezwykle cenną inicjatywą, która ma na celu konsolidację środowisk seniorskich oraz zbudowanie partnerskich relacji seniorów z parlamentem i rządem. To skandal, że PiS niszczy tą wspaniałą inicjatywę – mówi prezes Kosiniak-Kamysz. – W założeniu wydarzenie miało mieć charakter cykliczny. To jasny sygnał, że obecna władza kompletnie nie liczy się ze zdaniem osób starszych – dodaje.

Jest to kolejny cios wymierzony w środowisko seniorów w ostatnich miesiącach. Poprzednie lata przyniosły wielki rozwój organizacji zrzeszających osoby starsze. Dziś w Polsce działa m.in. ponad 550 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które zrzeszają ok. 150 tys. osób.

W minionej kadencji Sejmu Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, kierowane przez Kosiniaka-Kamysza, przygotowało specjalne programy wsparcia dla seniorów – Aktywność Społeczna Osób Starszych oraz Senior-Wigor. Dzięki nim setki milionów złotych zostały przekazane na wspieranie aktywności seniorów – m.in. domów seniora oraz Uniwersytetów Trzeciego Wieku.