Skip to main content

8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet, ale ludowcy o paniach  pamiętają przez cały rok. Przypomniała o tym na konferencji prasowej w Sejmie Pani Posłanka, Bożena Żelazowska.

– Dlatego też, cały czas pracujemy nad projektami, które będą realnym wsparciem dla wszystkich kobiet – powiedziała w Sejmie na konferencji prasowej posłanka Bożena Żelazowska.

Pomimo wielu zmian na lepsze, w Polsce płace kobiety i mężczyzn są ciągle zróżnicowane.

– Dużo się zmienia na lepsze, ale płace dalej nie są wyrównane. Upominamy się o to, żeby upublicznić dane mówiące o tym, jakie to są różnice i o ile więcej powinny zarabiać kobiety, aby płace zostały zrównane – mówiła Pani Bożena Żelazowska.

Posłanka przypomniała również, że wiele par ma problem z tym, aby kobieta zaszła w ciążę. Dla wielu z nich jedyną nadzieją na posiadanie potomstwa jest zapłodnienie pozaustrojowe, czyli in vitro. Według danych Ministerstwa Zdrowia w latach 2013-2019 dzięki tej metodzie na świat przyszło 22 188 dzieci.

Apelujemy do rządu, aby w budżecie państwa znalazły się programy dofinansowania na in-vitro. Wiele samorządów rozumie problemy rodzin i zabezpiecza pieniądze na in-vitro. W budżecie centralnym zawarte muszą być pieniądze na ten program – mówiła Pani Bożena Żelazowska.

Posłanka PSL mówiła również o powszechnym dostępie do żłobków i przedszkoli. Zagadnienie to dotyczy przede wszystkim młodych matek, a także osób opiekujących się osobami niepełnosprawnymi lub starszymi. Zdaniem ludowców, zapewnienie powszechnego dostępu do żłobków i przedszkoli, aby młode mamy mogły wrócić do pracy powinno być priorytetem . Regulacji wymaga także ustawa dotycząca opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

– Koalicja Polska złoży w najbliższych dniach projekt ustawy, która ureguluje tę kwestię – zapowiedziała posłanka PSL.

Zdaniem Bożeny Żelazowskiej prawdziwe rozwiązania socjalne zaproponował prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, kiedy był ministrem pracy i polityki społecznej. – To wtedy mieliśmy „kosiniakowe” dla matek, czyli 1000 zł na dziecko czy program budowy żłobków – stwierdziła Pani Bożena Żelazowska.