Skip to main content

Posłanka Andżelika Możdżanowska będzie reprezentowała PSL w komisji śledczej badającej sprawę Amber Gold.

– Nie oszukujmy się, że ta komisja ma coś wyjaśnić. Ona powstała w jednym celu, by przesłuchać Donalda Tuska. Zdajemy sobie z tego sprawę, ale jesteśmy konsekwentni. W poprzedniej kadencji PSL popierało utworzenie tej komisji i teraz także zagłosowaliśmy „za” – tłumaczy prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Po aferze Amber Gold instytucje państwowe dostały wszystkie uprawnienia, których zabrakło im wcześniej. – Rolą PSL w tej komisji będzie sprawdzenie, czy zaczęły je w praktyce wykorzystywać. Chcemy aby komisja wypracowała w rekomendacjach propozycje zmian systemowych, o ile uzna, że takie są konieczne – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Co zmieniono po wybuchu afery? Usunięto luki w systemie prawnym, np. wcześniej sądy rejestrowe nie weryfikowały, czy w organach spółek zasiadają osoby skazane. Pozwalało to takim osobom jak właściciel Amber Gold kierować firmą mimo kilku wyroków za oszustwa. Dziś już jest to niemożliwe. Zwiększono także uprawnienia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz uregulowano zasady działalności firm pożyczkowych. Również KNF zyskał dodatkowe możliwości ich kontroli.

PSL w komisji reprezentować będzie posłanka Andżelika Możdżanowska. Z wykształcenia jest ekonomistką. Ukończyła zarządzanie na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz ochronę środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Odbywała także studia podyplomowe w zakresie przygotowywania i zarządzania projektami finansowanymi ze środków europejskich w Instytucie Biznesu w Kaliszu.

Karierę zawodową rozpoczęła w 1997 w czasopiśmie „Kurier Lokalny”, ukazującym się w powiecie kępińskim. W latach 2002–2009 pracowała w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wieruszowie jako nauczycielka przedmiotów ekonomicznych. Od 2005 jest związana ze Społeczną Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi. Prowadzi stowarzyszenie „Po prostu pomagam”.

W obecnej kadencji Sejmu zasiada w dwóch komisjach: ds. Unii Europejskiej oraz polityki senioralnej. Wcześniej była senatorem VII kadencji i pełniła funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Premiera.