Skip to main content

Historyczna chwila! Po 91 latach sprawiedliwości stało się zadość! Wincenty Witos i wszyscy skazani w procesie brzeskim niewinni. Doszliśmy do momentu uzyskania sprawiedliwości. Teraz jest czas zadośćuczynienia przez upamiętnienie postaci Wincentego Witosa i rozniesienie wici, że prawda zwyciężyła. Teraz przed ludowcami stoi edukacja, aby Polacy wyciągnęli lekcję historyczną, aby w przyszłości takie rzeczy się nie działy – powiedział prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Na wniosek Polskiego Stronnictwa Ludowego w 2020 r. Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar wniósł do Sądu Najwyższego kasację w sprawie Wincentego Witosa i pozostałych skazanych w haniebnym procesie brzeskim.

ℹ️ Czytaj więcej >>> Rehabilitacja Witosa! Jest kasacja do Sądu Najwyższego

Wygraliśmy! Po wielu latach starań wielu pokoleń ludowców hańba została zmazana. W czwartek 25 maja nr. skazani w politycznym procesie brzeskim zostali uniewinnieni przez Sąd Najwyższy.

– To historyczny dzień. Po 90 latach Sąd Najwyższy uniewinnił Wincentego Witosa i wszystkich skazanych w haniebnym procesie brzeskim. Po 90 latach Rzeczpospolita zmazała hańbę sądu brzeskiego i oddała cześć i należne miejsce bohaterom swojej historii – powiedział przed pomnikiem Wincentego Witosa prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Dla pokoleń ludowców decyzja Sądu Najwyższego to moment wielkiego wzruszenia i wdzięczności za niezłomną postawę pokoleń Polaków. Jako jedyni prawowici spadkobiercy idei Wincentego Witosa z dumą stoimy i głosimy triumf prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna. Wypełniliśmy nasze historyczne zobowiązanie – kontynuował lider Ludowców.

Celem kasacji wyroku brzeskiego było nie tylko pełne przywrócenie dobrego imienia Wincentego Witosa i pozostałych skazanych, ale także zasygnalizowanie, że bez względu na to, kto rządzi, złamanie prawa musi być nazwane po imieniu – choćby po latach. Chodziło też o to, by zminimalizować groźbę kolejnych pokus posłużenia się prawem do osiągania celów politycznych, bez oparcia w Konstytucji.

– Niech ten wyrok będzie przestrogą dla tych wszystkich, którzy są dzisiaj aktywni w życiu społecznym i politycznym: żadne zło, żadne okrutne działanie, żadne przestępstwo nie będzie zapomniane i przemilczane, a w końcu przychodzi moment sprawiedliwości – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego podziękował wszystkim pokoleniom ludowców i ludziom dobrej woli za niezłomną postawę w walce o prawdę i dobre imię Wincentego Witosa.

– Dziękuję wszystkim, którzy przez lata walczyli o prawdę ws. Witosa i innych skazanych w procesie brzeskim – mówił prezes PSL.

Nadchodzi czas Witosa!

– Doszliśmy do momentu uzyskania sprawiedliwości. Teraz jest czas zadośćuczynienia przez upamiętnienie postaci Wincentego Witosa i rozniesienie wici, że prawda zwyciężyła. Teraz przed ludowcami stoi edukacja, aby Polacy wyciągnęli lekcję historyczną, aby w przyszłości takie rzeczy się nie działy – wskazał prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.