Skip to main content

W Muzeum Wsi Radomskiej odbyła się tradycyjna Niedziela Palmowa. W uroczystościach w mazowieckim skansenie wziął udział Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

W Radomiu odbyły się tradycyjne obchody Niedzieli Palmowej. Miejscowe Muzeum Wsi Radomskiej zgromadziło tłumy świętujących, którzy uczestniczyli w uroczystościach. Wśród nich był również Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. Głównym punktem święta była msza św. celebrowana przez biskupa radomskiego. Goście byli świadkami pasji wykonanej przez chór kleryków, wzięli udział również w procesji z palmami i kiermaszu.

Prezes PSL zwrócił uwagę na szczególny okres jakim są Święta Wielkanocne. – Jest to czas potrzebny na wyciszenie, refleksję, na oczekiwanie i nadzieję na lepsze jutro – mówił. Także dla świata polityki. – Polityka bez wartości to jest droga na skróty, która prowadzi na manowce i nie warto nią podążać – przestrzegł.

– Muzeum Wsi Radomskiej to piękne miejsce ukazujące historię, tradycję i kulturę ludową – mówił Kosiniak-Kamysz. – Widać po tym miejscu, że ziemia radomska jest ważnym regionem w działaniach władz województwa mazowieckiego. Radom, jako stolica subregionu musi być wspierana w rozwoju miejsc pracy, edukacji i infrastruktury. Wzmocnienie subregionów to nasza oferta dla Polski lokalnej – dodawał.

W przeddzień rocznicy katastrofy smoleńskiej prezes PSL odniósł się także do obchodów 7. rocznicy tej tragicznej daty. – Potrzebne jest zakończenie śledztwa. Potrzebne jest do tego sprowadzenie wraku i to PiS obiecywał w kampanii bardzo mocno. Rezultatów nie widać. Bez sprowadzenia wraku nie będzie końca śledztwa. Bez zakończenia śledztwa nie będzie normalności w obchodzeniu tej rocznicy – ocenił.

W ramach obchodów Niedzieli Palmowej goście uczestniczyli w procesji na muzealne pola, gdzie wbito kilkumetrowe poświęcone palmy. Ludowa tradycja głosi, iż będą one chronić zasiewy i dbać o urodzajne zbiory. Wśród najmłodszych zostali wyłonieni laureaci konkursu na „Tradycyjną palmę wielkanocną”.