Skip to main content

W Rzeszowie odbył się świąteczno-noworoczny opłatek podkarpackich ludowców. W spotkaniu uczestniczył Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. Jak zapowiedział, wspólny zjazd był okazją do poznania młodych działaczy, ale i poruszenia najważniejszych spraw dla Polski. Rozmowy zdominował temat wyborów samorządowych i zakończony niedawno kryzys sejmowy. Wśród gości pojawił się m.in. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Zebrani długo rozmawiali na temat problemów Polski lokalnej. – Będziemy bronić małych ojczyzn oraz samostanowienia Polaków – zapowiedział lider ludowców. – Wzywam też samorząd wojewódzki na Podkarpaciu, w którym PiS rządzi samodzielnie, by stanął po stronie Polski samorządowej, żeby nie wyrażał zgody na okradanie z kompetencji, na rozbiór samorządowej Polski – mówił.

Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał również o działaniach PSL na rzecz obrony Polski lokalnej. Sejm zajmie się projektem ludowców wzmacniającym rady sołeckie i sołtysów. W celu przeciwstawienia się niszczeniu samorządności przez rząd PiS został powołany niedawno Ruch Obrony Polskiej Samorządności.

Ważnym tematem był także kryzys sejmowy. Jak podkreślił prezes Kosiniak-Kamysz, najważniejszą misją dla PSL jest przywrócenie w Polsce braterstwa. – Ono zostało zachwiane. Ostatnie tygodnie pokazały dobitnie jak ważny jest dialog oraz szukanie możliwości rozmowy. Gdyby nie one, nie moglibyśmy wyjść z kryzysu w Sejmie. Dobrze się stało, że nie dopuściliśmy do podziału na dwa Sejmy – mówił. – Dziś jako najdłużej istniejąca partia w Polsce musi pełnić rolę stabilizatora polskiej sceny politycznej – dodawał.

Mieczysław Kasprzak, prezes podkarpackiego PSL ocenił obecną klasę polityczną. – Mam wrażenie, iż politycy coraz częściej zajmują się sobą. Przysparzamy coraz więcej problemów zamiast je rozwiązywać. To nie jest nasza rola! Dlatego PSL będzie pracowało w komisjach sejmowych, by rozwiązać problemy Polaków. Ich nie brakuje: Afrykański Pomór Świń, ptasia grypa czy brak zwrotu VAT-u dla przedsiębiorców – wyliczał.

Padła również zapowiedź poniedziałkowej konferencji ludowców. W Krakowie Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawi plan ludowców na jeden z najbardziej niepokojących problemów ostatnich tygodni. Prezes PSL zaprezentuje Narodowy Program Antysmogowy i jego założenia.