Skip to main content

Przesunięcie rozpoczęcia roku szkolnego w czerwonych strefach, nauczanie w sposób zdalny lub mieszany i dodatkowa subwencja dla samorządów na zakup środków ochrony dla szkół i placówek oświatowych – to rekomendacje PSL dla ministra edukacji narodowej ws. rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

W piątek na konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski przedstawił nowe wytyczne powrotu dzieci do szkół. Choć mamy do czynienia z największym dobowym przyrostem zakażeń koronawirusem od początku epidemii, to według ministra Piontkowskiego obecna sytuacja epidemiczna pozwala na powrót do stacjonarnej nauki w szkołach.

W strefach czerwonych powrót do szkoły w trybie normalnym 1 września jest niemożliwy.

W odniesieniu do słów szefa MEN, poseł Dariusz Klimczak powiedział, że w obecnej sytuacji należy słuchać głosu specjalistów i wirusologów.

– A fachowcy mówią jasno, że w strefach czerwonych powrót do szkoły w trybie normalnym 1 września jest niemożliwy dla bezpieczeństwa przede wszystkim dzieci, ich rodziców, nauczycieli i wszystkich tych, którzy będą się z nimi spotykać. I my taką rekomendację dla pana ministra przedstawiamy. To jest nasza pierwsza rekomendacja, aby w strefach czerwonych rok szkolny nie zaczynał się 1 września w trybie normalnym – oświadczył na konferencji prasowej poseł Klimczak.

Dodatkowa subwencja dla samorządów na zakup środków ochrony dla szkół i placówek oświatowych.

– Środki, którymi dotychczas dysponowały samorządy, nie wystarczają nawet na wynagrodzenia nauczycieli i nie przekonuje mnie tłumaczenie ministra edukacji narodowej, który mówi, że od kiedy szkoły nie funkcjonowały, to samorządy miały jakiekolwiek oszczędności, które dzisiaj można wykorzystać – stwierdził poseł PSL.

– Ja przypominam panu ministrowi, że nigdy nie wystarczało nawet na pensje dla nauczycieli, a mało tego, budżety samorządów w wyniku kryzysu epidemicznego związanego z koronawirusem zostały znacznie uszczuplone i te braki są jeszcze większe – dodał Dariusz Klimczak.

Dodatkowa subwencja potrzebna jest dla szkół między innymi na zakup płynów dezynfekcyjnych, maseczek i ławek jednoosobowych.

– Już dzisiaj polska szkoła powinna się przygotowywać na ławki jednoosobowe i pan minister powinien dodatkową subwencją wesprzeć szkołę, aby takie ławki zakupować – stwierdził poseł PSL Dariusz Klimczak.

Czytaj także → Apelujemy do ministra edukacji o testy na koronawirusa dla uczniów