Skip to main content

7 proc. Polaków deklaruje chęć głosowania na ludowców w najbliższych wyborach parlamentarnych. PSL przeskoczyło Nowoczesną i o włos ustępuje Kukiz 15′. Tak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Ibris.

Ludowcy w sondażu są już na czwartym miejscu, tracąc jeden punkt procentowy do Kukiz’ 15 i wyprzedzając Nowoczesną i SLD. Na partię Ryszarda Petru chce głosować 6,3 proc. osób biorących udział w badaniu. SLD może liczyć na poparcie w granicach 5,9 procent. Liderem sondaży wiąż jest PiS. Chęć oddania głosu na tą partię deklaruje 32,7 proc.
wyborców.

Taki wynik nie gwarantowałby jednak partii Jarosława Kaczyńskiego możliwości utworzenia samodzielnego rządu. Partia ta wprowadziła by do parlamentu 204 posłów. To o 30 mniej niż posiada obecnie. Przy 7-proc. wyniku ludowcy wprowadziliby do Sejmu 27 posłów.

Drugi wynik w sondażu należy do PO. Na Platformę Obywatelską głos planuje oddać 25,7 proc. ankietowanych. Trzecie miejsce zajmuje partia Pawła Kukiza z 8 proc. poparcia. Dałoby to partii muzyka 39 posłów i przy wejściu w koalicję z PiS możliwość tworzenia rządu.

Zawsze ostrożnie podchodzimy do sondaży. Cieszy jednak rosnący trend poparcia. Od wielu miesięcy PSL systematycznie poprawia swoją pozycję w badaniach. – To efekt ciężkiej pracy nie tylko posłów w Warszawie, ale także konsekwentnej polityki prowadzonej przez liderów regionalnych – podkreśla lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.