Skip to main content

Gwarancja wypłaty dodatku 500 zł na każde dziecko, 1000 zł podwyżki dla nauczycieli, 1000 zł dla dzieci i 500 zł dla dorosłych osób niepełnosprawnych oraz większe środki na służbę zdrowia – to rozwiązania Pakietu Społecznego Ludowców. Projekt politycy PSL złożyli dzisiaj w Sejmie.

– Dzisiaj PSL składa w Sejmie Pakiet Społeczny Ludowców. Projekt ustawy obejmującej najważniejsze potrzeby społeczne, o których prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz Prawo i Sprawiedliwość zupełnie zapomnieli – powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł PSL Krzysztof Paszyk.

Głównym celem projektu jest zapewnienie należytego poziomu finansowania wsparcia osób niepełnosprawnych, wprowadzenie powszechnego systemu wsparcia dla rodzin z dziećmi, zwiększenie poziomu finansowania opieki zdrowotnej oraz wprowadzenie systemowych podwyżek dla nauczycieli.
[tweet id=”1102515856016371712″ align=”center”]
Pierwszy postulat ludowców dotyczy zagwarantowania każdemu dziecku w rodzinie dodatku w wysokości 500 złotych.

– To jest też szansa dla PiS na to, żeby wreszcie jasno dać sygnał o swoich intencjach, bo przecież minął równo tydzień od deklaracji pana prezesa Kaczyńskiego natomiast w ślad za deklaracją nie przyszły żadne konkrety – powiedział Krzysztof Paszyk.

Poseł przypomniał, niespełnioną obietnicę Beaty Szydło. Była premier już 3,5 roku temu zapowiadała, że każde polskie dziecko otrzyma dodatek w wysokości 500 zł. – Wiemy jak potem sytuacja się przedstawiała – dodał poseł PSL.
[tweet id=”1102516168764678146″ align=”center”]
Jeżeli nie będzie wsparcia najbardziej potrzebujących, to nie będzie pełnej roli państwa. Dlatego PSL chce zagwarantowania każdemu niepełnosprawnemu dziecku w polskich rodzinach 1000 złotych dodatku, co miesiąc oraz dodatku na rehabilitację dorosłym niepełnosprawnym w wysokości 500 złotych.

– To jest bardzo ważne. To jest grupa osób, o których nie można zapominać. Niestety w sposób skandaliczny obecna władza tych ludzi potraktowała – ocenił poseł PSL.

Ludowcy proponują też zwiększenie nakładów na służbę zdrowia.
[tweet id=”1102516587821785088″ align=”center”]
– Mówimy o tym, że trzeba do roku 2020 zagwarantować 6 proc. PKB na służbę zdrowia, jeśli chcemy mówić o podnoszeniu standardów. Jeśli chodzi o opiekę medyczną dla Polaków to w roku 2019 te nakłady powinny wynosić 5,5 procent – podkreślił Krzysztof Paszyk.

Kolejnym ważnym postulatem ludowców jest podniesienia wynagrodzenia dla nauczycieli o kwotę 1000 złotych. Ta podwyżka jest potrzebna w celu podniesienia jakości nauczania dzieci w Polsce.

– Uważamy ten postulat za bardzo istotny, jeśli chcemy podniesienia jakości nauczania w Polsce. Jeśli z troską patrzymy na młodzież i dzieci dzisiaj wchodzące w okres nauczania, to ta podwyżka jest niezbędna, abyśmy mogli mówić o podnoszeniu standardów – podkreślił Krzysztof Paszyk.
[tweet id=”1102517268137893888″ align=”center”]
Poseł PSL stwierdził, że ludowcy będą popierać społeczne projekty rządu, ale uważają je za niewystarczające. Dlatego politycy PSL przygotowali pakiet, który uwzględnia potrzeby zapomnianych przez PiS grup społecznych.

– My poprzemy rozwiązania zaproponowane przez PiS. Oczekujemy jednak, że władza odpowie na potrzeby tych, o których się upominamy i zagłosuje za naszymi rozwiązaniami – powiedział poseł Krzysztof Paszyk.