Skip to main content

Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary! Dziś 79. rocznica Krwawej Niedzieli. Oddajemy hołd naszym rodakom, pomordowanym w Rzezi Wołyńskiej. Niech prawda o trudnej historii i wzajemne zrozumienie będą fundamentem dobrych, sąsiedzkich relacji. Pamiętamy! 

11 lipca w Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. 79 lat temu w niedzielę, banderowcy zaatakowali 160 polskich osiedli, w tym 7 kościołów, mordując modlących się tam Polaków. To jedno z wydarzeń w historii Polski, które przez lata nie było godnie upamiętnione. O godne upamiętnienie ofiar przez długie lata zabiegają ludowcy.

Jednym z kustoszów tej pamięci jest wicemarszałek Sejmu RP, Piotr Zgorzelski.

– Do nas, polityków należy wyciąganie wniosków z historii i dbanie o dobrosąsiedzkie relacje. Ten dzień musi być czczony jako przestroga dla kolejnych pokoleń. Jesteśmy to winni naszym przodkom – powiedział Piotr Zgorzelski.

Polskie Stronnictwo Ludowe kontynuuje walkę o prawdę historyczną, jednocześnie wyraża szczególne uznanie i wdzięczność tym Ukraińcom, którzy często z narażaniem własnego życia ratowali i pomagali swym polskim sąsiadom.

Modlimy się za dusze wszystkich pomordowanych w Rzezi Wołyńskiej.

Pamiętamy!