Skip to main content

Za opieszałość ministra rolnictwa w zwalczaniu epidemii ASF płacą rolnicy. Państwo bezwzględnie powinno pomóc rolnikom, którzy cierpią za nie swoje błędy – pisze Urszula Pasławska, posłanka PSL.

Za opieszałość ministra rolnictwa w zwalczaniu epidemii afrykańskiego pomoru świń płacą rolnicy, także z Warmii i Mazur. Zarządzenia ministra Jurgiela stawiają pod znakiem zapytania opłacalność hodowli trzody chlewnej. Dlatego w imieniu rolników wystosowałam interpelację do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, domagając się m.in. stałych rekompensat i pomocy finansowej dla hodowców.

Na Warmii i Mazurach zarejestrowanych jest 4806 stad świń, które liczą obecnie ponad 720 tys. sztuk zwierząt. Ich właściciele są coraz bardziej zaniepokojeni zagrożeniem ASF, bo zarażone chorobą dziki już pojawiły się w 4 powiatach: ełckim, piskim, bartoszyckim i braniewskim.


Epidemii zaradzić ma rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z 28 lutego, jednak rygorystyczne nakazy znacznie obniżają opłacalność hodowli trzody chlewnej, jedynego źródła utrzymania wielu rolników. W najtrudniejszej sytuacji są właściciele małych gospodarstw, którzy zwyczajnie nie są w stanie spełnić wysokich wymogów tzw. bioasekuracji.

Do mojego biura zgłasza się wielu hodowców, którzy po wejściu w życie rozporządzenia mają ogromne trudności ze sprzedażą swoich tuczników. Często zdarza się, całkiem zdrowe tuczniki są od nich kupowane w cenie nawet o 10 procent niższej.


W tej sytuacji państwo bezwzględnie powinno pomóc rolnikom, którzy płacą za nie swoje błędy. W jaki sposób? Należy rozważyć utworzenie państwowych podmiotów prowadzących skup interwencyjny tuczników oraz wprowadzenie stałego programu rekompensaty dochodów utraconych przez hodowców. I ja osobiście, i cały klub PSL będziemy się tego domagać od Ministerstwa Rolnictwa.

Już dziś wysłałam interpelację do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prosząc o jak najszybszą interwencję oraz odpowiedź na następujące pytania:

  • Czy ministerstwo planuję utworzyć państwowe podmioty skupujące trzodę chlewną
    z terenów objętych ASF lub zawarcie umowy z zakładami skupującymi gwarantującej skup tuczników od rolników w strefie czerwonej?
  • Czy ministerstwo planuje wprowadzenia mechanizmów wsparcia finansowego pozwalających szczególnie małym gospodarstwom na zastosowanie zasady bioasekuracji?
  • Czy ministerstwo planuje wprowadzenia stałego programu rekompensaty utraconych dochodów dla producentów trzody chlewnej?

Urszula Pasławska
posłanka PSL

Fot. Kancelaria Sejmu / Krzysztof Białoskórski