Skip to main content

Rolnicy będą musieli pracować o 5 lat dłużej. Na sejmowej komisji posłowie PiS odrzucili poprawki PSL, które zakładały pozostawienie obecnego wieku emerytalnego 55 lat dla kobiet 60 lat dla mężczyzn. Już w środę PiS może zmusić rolników do dłużej pracy na emeryturę.

Dzięki staraniom PSL, mimo podniesienia wieku emerytalnego, rolnicy mogą obecnie przechodzić na emeryturę już w wieku 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni), o ile przepracowali 30 lat. PiS chce od 2018 roku, podnieść go do 60 lat dla kobiet i do 65 lat dla mężczyzn.

Przeciw temu protestowało dziś w Sejmie PSL. W trakcie sejmowej debaty poseł PSL Krystiana Jarubasa alarmował, że projekt w obecnym kształcie podwyższa rolnikom wiek, w którym mogą przejść na emeryturę. – Prezydent Andrzej Duda zachował to, co wywalczyło dla rolników PSL. Zachował ich uprawnienia emerytalne. Rząd PiS ten zapis wykreślił – podkreślał Jarubas.

W imieniu PSL złożył poprawki do ustawy PiS utrzymujące niższy wiek emerytalny dla rolników oraz wprowadzające kryterium stażowe – możliwość przejścia na emeryturę po 40 latach pracy. Od ich poparcia uzależnił głosowanie PSL nad całą ustawą.

Tego samego dnia, sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny, głosami posłów PiS, odrzuciła wszystkie poprawki PSL. Po uchwaleniu ustawy przez Sejm, co ma nastąpić w środę, trafi ona do Senatu, a potem do podpisu prezydenta. Podwyżka wieku emerytalnego rolników miałaby wejść w życie od 2018 roku.

Fot. Krzysztof Białoskórski / Sejm