Skip to main content

Polska znalazła się w gronie 10 najbardziej nieprzyjaznych biznesowi rezydencji podatkowych. Po wczytaniu się w założenia Polskiego Ładu mam wrażenie, że w przyszłym roku jeszcze awansujemy w tym rankingu. Lansujecie mit pazernego przedsiębiorcy-milionera, opływającego w bogactwa, którego teraz trzeba skubać. A to mit i nieprawda. Polski przedsiębiorca to nie milioner, ale ciężko pracujący człowiek, goniący od pierwszego do pierwszego, który nie może liczyć na państwo. Projekt w obecnym kształcie godzi w interesy polskich przedsiębiorców i emerytów – mówił w Sejmie do rządzących poseł PSL, Krzysztof Paszyk.

W piątek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu zmian w ustawach podatkowych związanych z programem „Polski Ład”. Mówiąc wprost: „Polski Ład” to przede wszystkim podwyżka podatków i niejasne przepisy.

– Rządzącym trzeba ciągle przypominać, że to przedsiębiorcy poprzez swoją ciężką pracę wpłacają pieniądze do budżetu państwa. Wy często traktujecie go tak, jak gdyby był wasz. Polski Ład tylko potwierdza to, że tak właśnie myślicie – mówił poseł Krzysztof Paszyk.

ℹ️ Czytaj także -> Nowy Ład to wzrost podatków i niejasne przepisy

Ludowcy apelują o wprowadzenie rozwiązań, które będą wspierać przedsiębiorców. Przypominają o projekcie „Dobrowolny ZUS”.

– Dlaczego nie chcecie skorzystać z naszego projektu dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców? Czemu nie chcecie uwzględnić tego pomysłu w Polskim Ładzie? Przedsiębiorcy jasno mówią, że jest to pierwszy krok ku temu, aby wyjść z dołka w którym się dzisiaj znajdują – wskazał poseł PSL.

ℹ️ Czytaj więcej -> Projekt „Dobrowolny ZUS” już w Sejmie

PSL ma również zastrzeżenia wobec kształtu emerytur w Polskim Ładzie. Wskazują, że wszyscy, a nie tylko wybrani, emeryci powinni otrzymać pełne świadczenie.

– Czemu chcecie sortować emerytów na lepszych i gorszych? Czemu ci, którzy mają wyższe emerytury mają być pozbawieni pełnego świadczenia na które przecież sami zapracowali? Oni wszyscy zapłacili już swoje podatki. Nasz obywatelski projekt nie wyklucza nikogo. Wprowadźmy emeryturę bez podatku dla wszystkich emerytów! – apelował Krzysztof Paszyk.

ℹ️ Czytaj więcej -> Nie odpuszczamy. Emerytura bez podatku ponownie w Sejmie

Polski Ład ignoruje też całkowicie problemy rolników i polskiej wsi.

– Kolejna kwestia, która obala tą propagandę sukcesu zwaną Polskim Ładem. Ile zyska polski rolnik na proponowanych zmianach emerytalnych? Rolnik, który pobiera świadczenie emerytalne w wysokości 1000zł.  Obliczyliśmy to. Zyska on niespełna 60 zł! Nie pomoże to emerytom, którzy próbują przeżyć przy szalejącej dzisiaj inflacji i drożyźnie – zaznaczył poseł PSL.

Zdaniem ludowców projekt nie odpowiada na potrzeby Polaków! Domagają się zmiany zapisów, które godzą w los polskich przedsiębiorców i emerytów.

[tweet id=”1438809283446071297″ align=”center”]

– Klub KP-PSL nie widzi możliwości poparcia Polskiego Ładu w tym Kształcie. Będziemy starać się zmienić zapisy, które godzą w interesy polskich przedsiębiorców i emerytów. Mamy swoje propozycje, które wypracowaliśmy podczas konsultacji z tymi, którzy najciężej pracują na rzecz budżetu państwa – zakończył poseł PSL, Paszyk.