Skip to main content

ASF wciąż rozprzestrzenia się po Polsce. Główny Inspektorat Weterynarii zanotował ostatnio blisko 60 nowych przypadków u dzików tej niezwykle groźnej dla trzody chlewnej choroby.


Ostatni komunikat GIW o ASF podany został pod koniec kwietnia. Wynika z niego, że tylko w tydzień Inspekcja zdiagnozowała 57 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików. Od lutego 2014 roku, czyli od momentu pojawienia się wirusa na terenie naszego kraju liczba przypadków występowania choroby przekroczyła już 2000.

Przerażające jest jednak to, że ponad połowę (blisko 1100), potwierdzono w ciągu niespełna czterech pierwszych miesięcy tego roku. Polska wiedzie obecnie prym pod względem potwierdzonych w tym roku przypadków choroby u dzików. To pokazuje, że obecny rząd kompletnie nie radzi sobie z zagrożeniem.

Nowe przypadki zachorowań wystąpiły w czterech województwach. Większość z nich potwierdzono na terenie Mazowsza i Lubelszczyzny. W województwie lubelskim stwierdzono 23 przypadki choroby. Pojawiły się one w powiatach bialskim, parczewskim, chełmskim, radzyńskim, włodawskim oraz łukowskim.

Ponad 20 przypadków choroby pojawiło się również na terenie województwa mazowieckiego w powiatach legionowskim, otwockim, piaseczyńskim, nowodworskim, warszawskim zachodnim, łosickim i siedleckim. Przypadki ASF potwierdzono również w nawet samej Warszawie. Po 3 przypadki choroby pojawiły się na Białołęce i Bielanach, po jednym na Wilanowie i Mokotowie.

Na terenie województwa podlaskiego przypadki ASF potwierdzono w powiecie sokólskim, augustowskim oraz łomżyńskim.
ASF wykryto również u dzików z terenu województwa warmińsko mazurskiego. Sześć przypadków choroby potwierdzono w gminie Górowo Iławieckie (pow. bartoszycki), jeden zaś w gminie Lelkowo (pow. braniewski).