Skip to main content

Przedsiębiorcy są grupą, którą reprezentujemy w polskim Sejmie. Od wielu miesięcy mówimy o ich postulatach podczas pandemii, a teraz podczas kryzysu energetycznego i żywnościowego, który w niezwykły sposób dotyka małych i średnich przedsiębiorców – mówił w Olsztynie prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kilkunastoprocentowa inflacja, rosnące koszty produkcji, wyższe koszty pracownicze i przy tym drożejąca energia sprawiają, że prowadzenie firmy staje się nieopłacalne. Prognozowane nawet kilkusetprocentowe podwyżki ceny energii elektrycznej dobijają polskich przedsiębiorców. Wiele firm upada, inne ograniczają działalność i zwalniają pracowników.

Dlatego w poniedziałek w Olsztynie parlamentarzyści PSL spotkali się z przedsiębiorcami. Spotkanie dotyczyło problemów, wyzwań i ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej.

– Przedsiębiorcy są grupą, którą reprezentujemy w Polskim Sejmie. Od wielu miesięcy mówimy o ich postulatach podczas pandemii, a teraz podczas kryzysu energetycznego i żywnościowego, który w niezwykły sposób dotyka małych i średnich przedsiębiorców – mówił na konferencji prasowej, poprzedzającej spotkanie prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Zgłaszamy konkretne propozycje dotyczące wsparcia przedsiębiorców. Złożyliśmy dwie ustawy, które pomogą firmom w tym trudnym czasie: dobrowolny ZUS oraz zamrożenie cen energii na poziomie z czerwca tego roku. Konieczne jest ich przyjęcie – dodał lider PSL.

ℹ️ Czytaj również -> Zablokujmy podwyżki cen prądu dla przedsiębiorców

Ludowcy wskazują, że trudną sytuację gospodarczą pogłębiają nieracjonalne decyzje rządzących.

– Trudną sytuację pogłębiają głupie decyzje rządzących, takie jak wstrzymanie produkcji nawozów. Ta decyzja rzutuje negatywnie nie tylko na ceny nawozów, ale także na cały sektor spożywczy. Podjąć ją musiał ktoś całkowicie bez wyobraźni – ocenił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zdaniem polityków PSL należy natychmiast wznowić produkcję nawozów i dwutlenku węgla. W przeciwnym razie straty w gospodarce będą olbrzymie, a braki bardzo boleśnie uderzą w bezpieczeństwo żywnościowe Polaków.

– Oczekujemy natychmiastowego wznowienia produkcji nawozów, we wszystkich zakładach w Polsce, niezależnie od struktury właścicielskiej. Kolejny krok to wsparcie rolników – proponujemy dopłaty do nawozów, by ograniczyć wzrosty cen żywności – podkreślił szef ludowców.

Polskie Stronnictwo ludowe wskazuje również na konieczność uruchomienia środków z Unii Europejskiej na Krajowy Plan Odbudowy.

– Zgłosiliśmy poprawki do ustawy prezydenta o Sądzie Najwyższym, które gwarantowały odblokowanie środków z KPO. Rządzący jednak je odrzucili. Premier Morawiecki po raz kolejny oszukał Polaków, chwaląc się na billboardach miliardami z UE – zaznaczył prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

ℹ️ Czytaj więcej -> Przywrócimy praworządność, uruchomimy środki z Krajowego Planu Odbudowy