Skip to main content

To trudny moment dla samorządów. Są dzisiaj upolityczniane, a rząd traktuje je jako wroga ideologicznego. Dlatego warunkiem naszego poparcia dla Funduszu Odbudowy jest to, aby we współdzieleniu tych środków one partycypowały – powiedział podczas spotkania inauguracyjnego Społecznej Rady „Wspólnoty Przyszłości” jej inicjator, Piotr Zgorzelski.

W środę w Senacie odbyło się inauguracyjne posiedzenie Społecznej Rady „Wspólnoty Przyszłości”.

– To jest rada, która skupia wokół problemu samorządu swoistą triadę ludzi dobrej woli. Samorządowców, ekspertów i polityków. I właśnie ta kompilacja pozwala na to, aby dojść do wniosku, że po trzydziestu latach funkcjonowania polskiego samorządu, potrzebny jest mu zastrzyk witaminy, rewitalizacja – wyjaśnił inicjator Społecznej Rady „Wspólnoty Przyszłości”, Piotr Zgorzelski.

Akt powołania na przewodniczącego Społecznej Rady „Wspólnoty Przyszłości” wręczono prof. Jerzemu Stępniowi.

– Jednemu z trzech ojców polskiego samorządu – podkreślił Piotr Zgorzelski.

Wicemarszałek Sejmu poinformował, że Rada „Wspólnoty Przyszłości” podczas pierwszego posiedzenia zdecydowała o powołaniu panelu ekspertów, który dokona diagnozy i sporządzi raport, będący podstawą późniejszych projektów ustaw. Zapowiedział także, że Senat RP stanie się patronem, dobrym opiekunem polskiego samorządu.

– Samorząd dzisiaj jest w trudnej sytuacji, bowiem uznawany jest za wroga ideologicznego. Świadczy o tym rządowy mechanizm Wsparcia Inwestycji Lokalnych, gdzie środki zostały samorządom zabrane, a dane tylko swoim – powiedział wicemarszałek Sejmu.

ℹ️ Czytaj więcej → Zgorzelski: Fundusz Inwestycji Lokalnych to ściema

Aby uniknąć podobnego sposobu dystrybucji środków, samorządy zwracają się do parlamentarzystów opozycyjnych i Senatu, aby głosowanie nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy uzależnić od włączenia mechanizmu dystrybucji środków przy udziale samorządów.

– I to jest nasze zadanie i zobowiązanie – podkreślił inicjator Społecznej Rady „Wspólnoty Przyszłości”, Piotr Zgorzelski.

ℹ️ Czytaj również → Adam Struzik najlepszy wśród samorządowców