Skip to main content

Rolnicy będą pracowali dłużej! Prezydent podpisał dzisiaj ustawę w tej sprawie. Andrzej Duda przypieczętował tym samym konsekwentne dążenia PiS do podniesienia wieku emerytalnego dla pracujących na roli. Wcześniej rządzący odrzucili propozycje ludowców o utrzymanie obowiązującego stanu. Co więcej, PiS zlekceważył swojego prezydenta. Jego projekt zakładał pozostawienie obecnych przepisów.

– To piękny dzień – powiedział prezydent po podpisaniu ustawy. Niestety jego dobrego samopoczucia nie podzielają rolnicy. Jednym podpisem Andrzej Duda skazał ich na pracę aż do śmierci. Po raz kolejny rządzący pokazali, że nie mają szacunku do polskiej wsi i pracy polskiego rolnika. Wcześniej odrzucili projekty PSL utrzymujące obecne przepisy emerytalne dla rolników.

PrzypominamyPiS podnosi wiek emerytalny rolników

PiS konsekwentnie i świadomie dążył do wydłużenia wieku emerytalnego dla rolników. Ustawa w tej sprawie autorstwa prezydenta zawierała zapisy utrzymujące obowiązujący stan. Rząd zmienił te zapisy. Andrzej Duda nie odniósł się do zlekceważenia jego głosu przez rząd Beaty Szydło.

Obecnie, dzięki staraniom PSL, rolnicy przechodzili na emeryturę w wieku 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni), po przepracowaniu 30 lat. Po 2017 przeforsowane przez PiS zmiany podnoszą ten próg o 5 lat. Dla wielu oznacza to, że nie doczekają przejścia w stan spoczynku – rolnicy statystycznie żyją krócej niż mieszkańcy miast.

Fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP