Skip to main content

Kierujemy dziś wezwanie do prezydenta Andrzeja Dudy o wsparcie protestujących nauczycieli. Nie może być tak, że rząd nie podejmuje dialogu z nauczycielami. Za negocjacje z nimi rządzący dostają dwóję – powiedział na briefingu przed Pałacem Prezydenckim prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Od 5 marca we wszystkich szkołach i placówkach oświaty na terenie Polski trwa referendum strajkowe. Szkoły masowo zgłaszają swoją gotowość do ogólnopolskiego strajku, w przypadku braku porozumienia z rządem ws. podwyższenia wynagrodzeń. Strajk zaplanowano już 8 kwietnia . Według Związku Nauczycielstwa Polskiego poza obelgami i uwagami rząd nie przedstawił nauczycielom żadnej konkretnej propozycji rozwiązania tego problemu.

Zdaniem ludowców w negocjacje z nauczycielami powinien włączyć się Prezydent RP.

– Kierujemy wezwanie do prezydenta Andrzeja Dudy o zajęcie się sprawą edukacji. Nie może być tak, że rząd nie podejmuje realnego dialogu w sprawie problemów w polskiej oświacie – powiedział na briefingu przed Pałacem Prezydenckim prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Prezydent powołuje Radę Dialogu Społecznego, więc jest odpowiedzialny w Polsce również za dialog społeczny. Ten dialog musi być prawdziwy, a nie udawany. Andrzej Duda deklarował, iż jego prezydentura będzie aktywna. Więc albo chce pokazać, że coś potrafi, albo tylko bez żadnej refleksji będzie podpisywał kolejne ustawy – powiedział lider PSL.

[tweet id=”1107982880771371011″ align=”center”]

Zdaniem lidera PSL prezydent Andrzej Duda na rozmowy powinien zaprosić premiera Mateusza Morawickiego. – Rozmowy z minister edukacji narodowej mijają się z celem. Anna Zalewska interesuje się już tylko Brukselą i własną kampanią wyborczą – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz.

Obecny na konferencji poseł Piotr Zgorzelski przypomniał, że politycy PSL przygotowali Pakiet Społeczny Ludowców, który uwzględnia potrzeby zapomnianych przez PiS grup społecznych. Projekt ludowców zakłada m. in. wsparcie dla nauczycieli.

PSL przedstawia Pakiet Społeczny Ludowców

– Na stole leży gotowe rozwiązanie, które mieści się w pakiecie społecznym ludowców, w którym jest zawarte 1000 zł brutto podwyżki dla nauczycieli. Deklarujemy jednoznacznie – jeżeli nie zostanie ten postulat spełniony teraz, to po jesiennych wygranych wyborach PSL będzie gwarantem zrealizowania tego zobowiązania – zapowiedział poseł Piotr Zgorzelski.