Skip to main content

Jeśli rząd nie zdecyduje się na natychmiastowe otwarcie gospodarki w reżimie sanitarnym, złożymy z przedsiębiorcami pozew zbiorowy przeciw rządzącym – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

W czwartek podczas wspólnej konferencji prasowej Unii Polskich Przedsiębiorców oraz Koalicji Polskiej PSL-UED-Konserwatyści,. przedstawiciele tych ugrupowań po raz kolejny apelowali do rządu o natychmiastową pomoc dla polskich firm.

Łukasz Malczyk oraz Tomasz Mazan z Unii Polskich Przedsiębiorców  mówili o tragicznej sytuacji osób prowadzących działalności gospodarcze. Przedstawili też twarde argumenty za otwarciem branży hotelowej i gastronomicznej w reżimie sanitarnym.

– Jestem jednym z poszkodowanych przedsiębiorców. Na swoim przykładzie wiem jak ciężko w tych trudnych czasach żyć. Wiem jak to jest, gdy nie ma na wypłaty dla pracowników, na opłacenie faktur czy funkcjonowanie – mówił Łukasz Malczyk. Podkreślił też, że wiele badań naukowych potwierdza, iż ryzyko zarażenia się koronawirusem w hotelach jest znacznie mniejsze niż w supermarketach czy szkołach.

[tweet id=”1357261248220590080″ align=”center”]

Tomasz Mazan przedstawił z kolei wyniki ankiety przeprowadzonej wśród specjalistów z różnych branż dotyczącej uruchomienia hoteli i lokali w reżimie sanitarnym.

– Przeprowadziliśmy badania, które pokazują, że 91% Polaków popiera otwarcie gastronomii i hoteli w reżimie sanitarnym – wskazał Tomasz Mazan.

Unia Polskich Przedsiębiorców wystosowała petycję do Mateusza Morawieckiego i Jarosława Gowina. Dotyczy ona najważniejszych w tym momencie spraw dla pracodawców i pracowników.

– Podpisujemy się pod nią, popieramy te postulaty – oświadczył lioder PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

[tweet id=”1357263744745766912″ align=”center”]

Dodał, że Polskie Stronnictwo Ludowe codziennie prowadzi dialog z przedsiębiorcami.

– Wynikiem tych rozmów są konkretne ustawy, które składamy w Sejmie. Dziś przedstawiamy kolejne trzy – mówił Kosiniak-Kamysz.

Pierwszy projekt zakłada zwolnienie z płacenia składek ZUS w pierwszym kwartale 2021r.

Kolejny wniosek składany przez PSL dotyczy umorzenia opłat abonamentowych. – 2 mld na TVP od PiS w zupełności wystarczy. Zwolnijmy przedsiębiorców z branży hotelarskiej i gastronomicznej z płacenia abonamentu RTV – argumentował prezes KP.

Trzeci projekt ma zwalniać z opłaty koncesyjnej bary i restauracje.

– Nie może być tak, że Polski przedsiębiorca chce działać, chce płacić podatki, chce stosować reżim sanitarny, ale jest zaduszany – kontynuował Władysław Kosiniak Kamysz.

Prezes PSL zapowiedział gotowość, przygotowanego w porozumieniu z UPP, zbiorowego pozwu wobec skarbu państwa o odszkodowania dla przedsiębiorców.

– Dajmy szansę na przeżycie przedsiębiorcom, a oni wtedy utrzymają swoich pracowników – argumentował szef ludowców.

[tweet id=”1357289163289202689″ align=”center”]

Władysław Teofil Bartoszewski stwierdził, że lockdown w Polsce wprowadzono nielegalnie.

– Rząd PiS wprowadził w Polsce lockdown nielegalnie, odrzucając naszą propozycję z marca ubiegłego roku. – aby wprowadzić stan klęski żywiołowej i legalnie zrekompensować zamknięcie gospodarki – mówił poseł PSL.

– To co obserwujemy w gospodarce od 9 miesięcy to dzielenie przedsiębiorców na lepszych i gorszych, na tych, którzy otrzymali pomoc oraz tych, którzy jej nie dostali i nie mogą prowadzić swojej działalności – zakończył prof. Bartoszewski.

[tweet id=”1357263392273272837″ align=”center”]