Skip to main content

Jesteśmy głosem polskich przedsiębiorców, mamy własne propozycje i chętnie będziemy o tym rozmawiali z rządem. Wzywamy pana premiera Morawieckiego do odpowiedzi na pytanie: kiedy wreszcie spotka się z branżami, które chcą otworzyć swoje przedsiębiorstwa w reżimie sanitarnym? – apelowali na konferencji prasowej w Sejmie politycy PSL.

Najnowsze dane gospodarcze są fatalne. Zeszły rok był najgorszy pod względem spadku PKB od czasu transformacji gospodarczej w 1990 r. Ponad połowa polskich małych i średnich przedsiębiorstw twierdzi, że przez lockdown grozi im zamknięcie działalności na stałe. Siłą rzeczy źródło dochodów tracą pracownicy. Według szacunków Krajowej Izby Gospodarczej w lutym i marcu bezrobocie w Polsce może wzrosnąć do 6,5 proc. To oznacza, że bez pracy będzie pozostawać ponad 1,1 mln osób zarejestrowanych w urzędzie pracy.

Przedsiębiorcy stracili cierpliwość do rządowych obostrzeń i braku pieniędzy na życie. W akcie desperacji i chaosu prawnego, lawinowo rozpoczęli obywatelskie nieposłuszeństwo i mimo obostrzeń otwierają swoją działalność.

Tymczasem wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk stwierdziła, że opozycja tworzy nikomu niepotrzebne projekty ustaw.

–  Złożyliśmy projekty ustaw dlatego, że przedsiębiorcy nas o nie prosili – odpowiedział w Sejmie poseł PSL Władysław Teofil Bartoszewski.

[tweet id=”1356202582809706496″ align=”center”]

Dodał, że są to tak naprawdę projekty przedsiębiorców, którzy są w katastrofalnej sytuacji „dzięki bezsensownej i chaotycznej polityce rządu”.

– Jeżeli pani minister uważa, że przedsiębiorcy powinni siedzieć cicho i nie wyrażać swoich poglądów, to nie wiem na jakiej podstawie ma prowadzić rozwój gospodarczy tego kraju? Jeżeli się ignoruje ludzi, którzy tworzą PKB, to nie powinno się być ministrem od gospodarczego rozwoju – stwierdził profesor Bartoszewski.

Posłanka PSL Bożena Żelazowska przypomniała, że Koalicja Polska od początku trwania pandemii składa swoje projekty ustaw mające na celu pomoc Polakom i przedsiębiorcom.

– Składamy projekty, które są dobrymi rozwiązaniami dla Polek, Polaków i przedsiębiorców. Dotyczą one każdej dziedziny życia, zarówno zdrowia, kultury gospodarki, jak i polskiego rolnictwa – powiedziała posłanka PSL.

[tweet id=”1356203668622749698″ align=”center”]

Przypomniała propozycję, która dotyczyła powolnego odmrażania wszystkich dziedzin życia gospodarczego w reżimie sanitarnym. – Dotyczy to hoteli, które na całym świecie są w reżimie sanitarnym otwierane, dotyczy to gastronomii i innych dziedzin życia – zaznaczyła posłanka PSL.

Czytaj więcej –> Czas na otwarcie gospodarki w reżimie sanitarnym

https://www.psl.pl/czas-na-otwarcie-gospodarki-w-rezimie-sanitarnym/

– Jesteśmy głosem polskich przedsiębiorców, mamy własne propozycje i chętnie będziemy o tym rozmawiali z rządem – podkreśliła Bożena Żelazowska.

Rzecznik PSL Miłosz Motyka przypomniał, że Polskie Stronnictwo Ludowe wzywało rząd do okrągłego stołu z przedsiębiorcami.

ℹ️ Czytaj Więcej → Kosiniak-Kamysz: potrzebny okrągły stół z przedsiębiorcami

– Przedstawiamy konkretne propozycje i będziemy to wciąż robili. Cieszymy się, że mamy też pewnych sojuszników, bo tak, jak udało nam się do procesu szczepień włączyć farmaceutów, tak cieszymy się, że Rzecznik Małych i Średnich przedsiębiorców pan Adam Abramowicz pozytywnie wypowiada się o tych propozycjach – powiedział Miłosz Motyka.

[tweet id=”1356206586704891907″ align=”center”]

Rzecznik prasowy PSL wyraził nadzieję, że środowisko pana premiera Jarosława Gowina, ale i sporej części PiS zauważy, że program realizowany przez rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego doprowadzi do tragedii gospodarczej. Jego zdaniem, dzisiaj nie ma takiego kraju w Europie, który byłby tak restrykcyjnie nastawiony do funkcjonowania branży turystycznej i gastronomicznej, jak Polska.

– Wzywamy pana premiera Morawieckiego do odpowiedzi na pytanie: kiedy wreszcie spotka się z branżami, które chcą otworzyć swoje przedsiębiorstwa w reżimie sanitarnym – zaznaczył Miłosz Motyka.