Skip to main content

Przyjmijcie nasze rozwiązania dotyczące aborcji. Zajmijmy się sprawami, które dzisiaj trzeba rozwiązać, nie traktujmy praw kobiet jako tematu zastępczego – zwrócili się do rządzących i opozycji politycy PSL.

Podstawowym wyzwaniem dla Polski i Polaków powinien być dziś koronawirus i gospodarka. W najlepsze trwa pandemia, mamy rekordową liczbę zgonów, dramaty przedsiębiorców, chaos ze szczepieniami, a władza wywołuje ideologiczną wojnę. Chodzi o zakaz aborcji w Polsce. Po publikacji uzasadnienia wyroku przez Trybunał Konstytucyjny i zamieszczeniu obowiązujących przepisów w Dzienniku Ustaw w Polsce zawrzało. Na ulice miast i miasteczek pomimo szczytu epidemii w ramach protestu wyszły tłumy wściekłych ludzi. Także w Sejmie rozpętała się wojna ideologiczna miedzy radykalną lewicą i skrajna prawicą.

O ostudzenie emocji, przywrócenie bezpieczeństwa i spokój społeczny apeluje racjonalne Polskie Stronnictwo Ludowe.

– Przyjmijcie nasze rozwiązania rządzący, opozycjo (bo zwracamy się też do części opozycji) i zajmijmy się sprawami, które dzisiaj trzeba rozwiązać. Nie traktujmy praw kobiet jako tematu zastępczego – wzywał na konferencji prasowej w Sejmie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

[tweet id=”1356568022744502272″ align=”center”]

Lider PSL przypomniał, że PSL zaproponowało dwa kroki, których celem jest „powrót do normalności” w sprawie aborcji. Pierwszym jest złożenie w Sejmie projektu ustawy przywracającej kompromis aborcyjny, który dopuszcza możliwość przerwania ciąży w trzech przypadkach: trwałe uszkodzenie płodu wykazane w badaniach; zagrożenie życia lub zdrowia matki i ciąża powstała w wyniku gwałtu. Drugim krokiem, była propozycja przeprowadzenia ogólnopolskiego referendum ws. aborcji.

ℹ️ Czytaj więcej → Składamy projekt ustawy przywracający kompromis aborcyjny

Wiceprezes PSL, posłanka Urszula Pasławska podkreśliła, że zaproponowane przez PSL referendum zakończy raz na zawsze dyskusję światopoglądową, która od wielu lat dzieli Polaków. Przedstawiła trzy pytania, które powinny paść podczas referendum: pierwsze dotyczyłoby zaostrzenia obowiązujących przepisów, czyli całkowitego zakazu przerywania ciąży. Drugie pytanie odnosiłoby się do utrzymania kompromisu aborcyjnego, który do niedawna jeszcze w Polsce obowiązywał. Trzecie pytanie dotyczyłoby możliwości przerywania ciąży na życzenie do 12 tygodnia.

– To jest nasza propozycja dla rządzących, aby wyjść z tego impasu. I to jest nasza propozycja dla obywateli, aby raz na zawsze zakończył się spór ideologiczny, który jest w niegodny sposób wykorzystywany przez rządzących – podkreśliła Urszula Pasławska.

[tweet id=”1356566425792577536″ align=”center”]

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski zarzucił rządzącym złamanie umowy społecznej, którą był dotychczasowy kompromis aborcyjny.

– Kompromis pomiędzy prawem do życia, a zakazem nieludzkiego traktowania. Ta umowa, jak sama nazwa wskazuje, nie mogła zadowolić wszystkich, ale to jest właśnie cechą kompromisu, że wszyscy godzą się z pewnymi niedogodnościami – wyjaśnił wicemarszałek Sejmu. Dodał, że wszystko to do tej pory obowiązywało w konsensusie, a w ostatnich tygodniach ten konsensus PiS zerwał dla celów politycznych.

– Jeszcze w sposób tchórzowski przerzucając odpowiedzialność do pozbawionego jakiegokolwiek autorytetu Trybunału Julii Przyłębskiej – podkreślił wicemarszałek Sejmu, Piotr Zgorzelski.