Skip to main content

Sprzeciw wobec automatycznej relokacji uchodźców, pomoc żywnościowa i medyczna, przyjęcie sierot i zaangażowanie samorządu. Takie założenia zawiera kompromisowa propozycja PSL, która ma za zadanie rozwiązać pat w sprawie uchodźców.

– PiS nie może siedzieć obrażony w kącie z założonymi rękami. Musimy zacząć działać. Przedstawimy kompromisową propozycję dla rządu w sprawie uchodźców. Na zbliżającym się szczycie UE Polska będzie mogła ją zaproponować – zapowiedział podczas poniedziałkowego briefengu w Sejmie Władysław Kosiniak–Kamysz, prezes PSL.

Dzisiaj lider ludowców przedstawił szczegóły kompromisowej propozycji ludowców. – Rozumiemy obawy Polaków, dlatego naszym zdaniem nasza propozycja jest bardzo wyważona i do zaakceptowania przez wszystkie środowiska. Karygodna jest propozycja prezydenta, żeby za 2 lata odbyło się referendum – sprawę trzeba rozwiązać tu i teraz, a nie czekać 2 lata – zaznaczył prezes PSL.

Rząd PiS obrał kurs na bezpośrednią konfrontację z Unią Europejską. Bruksela już zapowiedziała rozpoczęcie procedury przeciwko Polsce. Propozycję rozwiązania pata podjęli ludowcy. PSL znalazło kompromisową propozycje, którą popiera polskie społeczeństwo i jednocześnie nie narazi Polski na sankcje ze strony Komisji Europejskiej.

Propozycja ludowców opiera się na 5 punktach:

1.| Sprzeciw wobec automatycznej relokacji uchodźców

Każde państwo powinno samo decydować ilu osobom może pomóc i w jakim zakresie.

2. | Pomoc żywnościowa dla mieszkańców Syrii

Agencja Rezerw Materiałowych przeprowadzi skup żywności o wartości 250 mln zł i przekaże ją potrzebującym Syryjczykom.

3. | Przyjęcie do Polski wojennych sierot

Pomoc syryjskim sierotom, których rodzice zginęli podczas działań wojennych.

4. | Pomoc medyczna dla dotkniętych wojną

Polskie szpitale przeprowadzą specjalistyczne operacje dla osób dotkniętych działaniami wojennymi.

5. | Współpraca z samorządem w sprawie uchodźców

Część samorządów już wcześniej deklarowała chęć pomocy i przyjęcie części sierot. Rząd powinien z tej oferty skorzystać.

– Jeśli chcemy rozwiązać problem, trzeba szukać najlepszych rozwiązań. Kwoty narzucone przez UE się nie sprawdziły. Kraje same powinny decydować, z uwględnieniem możliwości ekonomicznych i kulturowych każdego państwa – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.

To nie wszystko. Ludowcy proponują również pomoc na miejscu konfliktu. – Chcemy przeznaczyć realne pieniadze na pomoc żywnościową – Agencja Rezerw Materiałowych może dokonać skupu i przeznaczyć tę żywność dla potrzebujących. – zaproponował prezes PSL.

Ludowcy pozostają również przy swojej propozycji zgłaszanej od początku wybuchu kryzysu migracyjnego. – Przyjmijmy sieroty z terenów objętych działaniami zbrojnymi – dodał.

Ludowcy proponują, aby projekt uchwały został uchwalony przed rozpoczynającym się w czwartek posiedzeniem Rady Europejskiej. – Wzywamy marszałka Sejmu do rozpoczęcia prac nad tą uchwałą. Sejm powinien przyjąć ją przed czwartkowym szczytem UE i z tym pomysłem rząd powinien pojechać do Brukseli – zaznaczył lider ludowców.

Karygodna jest propozycja prezydenta, żeby za 2 lata odbyło się referendum – sprawę trzeba rozwiązać tu i teraz, a nie czekać 2 lata