Skip to main content

W Święto Niepodległości politycy PSL wraz z prezydentem RP złożyli wieniec pod pomnikiem Wincentego Witosa. – Dla nas wszystkich, dla wszystkich Polaków, to jest dzień szczególny, dzień budowania wspólnoty – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL.


11 listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. – Dla ludowców i dla wszystkich Polaków, to jest dzień szczególny, dzień budowania wspólnoty – powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że w tym dniu Polskie Stronnictwo Ludowe ma przesłanie dla każdego z naszych rodaków: „Przywracajmy Polsce braterstwo, budujmy wspólnotę narodową, szukajmy tego co łączy”.


Razem z ludowcami kwiaty pod pomnikiem Wincentego Witosa, Premiera Naszej Wolności złożył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Zdaniem Ludowców pomimo różnic Polacy ten dzień mogą i powinni świętować razem. – PSL będzie zachęcać wszystkich do wspólnego świętowania i patriotyzmu. Do patriotyzmu, który nie jest i nie może być nacjonalizmem, a tym bardziej szowinizmem – zaznaczył lider PSL.

Podkreślił, że „patriotyzm swój początek bierze w miłości a nacjonalizm i szowinizm – w nienawiści”. – Dzisiaj warto to powtórzyć. To są też słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które wypowiadał w 2008 roku podczas Święta Niepodległości” – dodał Władysław Kosiniak-Kamysz.


Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego przypomniał też, że „wielki udział w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w odzyskaniu wolności i utrzymania jej w roku 1920” miał Wincenty Witos. Niestety, premier naszej wolności jest dzisiaj przez wielu w historii pomijany.

– My będziemy przywracać pamięć historyczną taką, jaka była – zapewnił Władysław Kosiniak-Kamysz. – Nie zapomnimy o naszym bohaterze, nie pozwolimy, żeby Polacy zapomnieli, nie mogli dojrzeć tej prawdy historycznej – dodał. Przy tej okazji, politycy PSL wręczyli prezydentowi Andrzejowi Dudzie koszulkę z podobizną byłego premiera Wincentego Witosa.