Skip to main content

PSL rozpoczyna zbiórkę podpisów pod projektem ustawy, gwarantującej seniorom prawo dziedziczenia emerytury po współmałżonku, dostępne kredyty na mieszkanie dla młodych oraz preferencje podatkowe dla pracujących. To uczciwy plan dla Polski – powiedział w Częstochowie prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

W sobotę, 29 października odbyło się wyjazdowe posiedzenie Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego. Politycy PSL połączyli obrady Rady Naczelnej z Ogólnopolską Pielgrzymką Ruchu Ludowego na Jasną Górę. Wydarzenie odbyło się z okazji 77. rocznicy śmierci Wincentego Witosa. W jasnogórskiej Kaplicy Matki Bożej odprawiona została msza św. w intencji ruchu ludowego i zmarłych ludowców. Po mszy w Kaplicy Pamięci Narodu złożono hołd czołowym postaciom ruchu ludowego.

Nowoczesność w zgodzie z tradycją

Nawiązując do uroczystości patriotycznych i religijnych na Jasnej Górze Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że „nie ma sprzeczności między obroną wartości i tradycji, a patrzeniem w przyszłość”.

– Możliwy jest rozdział państwa od Kościoła i możliwa jest współpraca państwa i Kościoła dla dobra obywateli. Niezależnie od poglądu i światopoglądu każdy musi się czuć tutaj, w Polsce, jak u siebie. My jesteśmy gwarantem normalności – oświadczył Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Od Witosa, który tu pielgrzymował, przez Mikołajczyka, który tu prosił o braterstwo Polaków do dziś. Podtrzymujemy tradycję Ruchu Ludowego. Ona wynika z naszej historii i tożsamości. To jest nasze zobowiązanie – dodał lider PSL.

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego zaznaczył również, że „bycie patriotą nie jest sprzeczne z przynależnością do Unii Europejskiej”.

– Tak naprawdę jest dzisiaj wypełnieniem części patriotyzmu, tak samo jak zachowanie tradycji, tożsamości, kultury chrześcijańskiej nie jest sprzeczne z patrzeniem do przodu i postępem, ale wszystko musi mieć swoje miejsce – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Rząd jest w ruinie i doprowadza do ruiny obywateli

Prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz dużo uwagi poświęcił nieudolności rządu PiS i Zjednoczonej Prawicy.

– Rząd sam jest w ruinie i doprowadza do ruiny obywateli, firmy, wszystkich. Najlepiej mogą o tym powiedzieć samorządowcy, bo sami ministrowie i spółki podległe państwu nie są w stanie zabezpieczyć choćby sprzedaży węgla. Spychają odpowiedzialność za to zadanie na samorządy. Samorządy się z niego wywiążą, ale trzeba jasno powiedzieć, kto odpowiada za tę ruinę – wskazał Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Widać kompletny chaos organizacyjny w strukturach państwa. Premier Morawiecki zapowiedział, że do końca października złoży wniosek o KPO. Tego wniosku dalej nie ma, a mijają kolejne miesiące. Zamiast tego są kary dla Polski. Mądry gospodarz powinien dbać zarówno o budżet krajowy jak i relacje europejskie. Jeśli środki z UE nie popłynął do Polski, to zabraknie pieniędzy na inwestycje. Za brak środków z KPO odpowiada rząd PiS w ruinie i premier Morawiecki – zaznaczył prezes PSL.

Plan PSL „uczciwy dla Polski”

Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego prosto z Częstochowy ruszają w objazd po Polsce, aby zbierać podpisy pod projektem nowej ustawy.

– Plan obejmuje trzy grupy, a tak naprawdę trzy różne pokolenia, które dzisiaj potrzebują zaopiekowania, bezpieczeństwa. To jest uczciwy plan dla Polski, który przedstawiamy dzisiaj. Bo mamy program, jesteśmy gotowi do wyborów, ale zanim te wybory nastąpią, ruszamy w Polskę zbierać podpisy pod projektem uczciwego planu dla Polski: dla młodych, dla seniorów, dla ludzi ciężkiej pracy – wyjaśnił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wśród propozycji PSL jest m.in. ustanowienie prawa dziedziczenia emerytury po zmarłym współmałżonku, a także stworzenie młodym możliwości wzięcia kredytu o stałym oprocentowaniu na mieszkanie czy budowę domu, gdzie państwo zagwarantuje wkład własny. Ludowcy proponują też, by osoby zatrudnione nie płaciły składek i podatku od swojej drugiej umowy o pracę, od nadgodzin oraz od działalności gospodarczej, jeżeli łączą ją z pracą etatową.

W najbliższych wyborach parlamentarnych po stronie opozycji powinny być dwa bloki wyborcze.

– Uważamy, że powinniśmy w najbliższych wyborach zaproponować dwa bloki wyborcze, ponieważ wtedy nikt nie jest wykluczony, żaden wyborca nie jest utracony. Każdy wybiera większe dobro, a nie mniejsze zło. Nie skazujmy się na mniejsze zło, tylko przekonajmy się do większego dobra – podkreślił prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.