Skip to main content

Nie możemy w ciemno popierać Krajowego Planu Odbudowy. Od początku przedstawialiśmy nasze warunki. Jednym z nich było wsparcie rolnictwa i polskiej wsi. To na niej mieszka ok. 40% społeczeństwa.

Jesteśmy przed ostatecznymi decyzjami o Funduszu Odbudowy. To ogromne środki, które powinny służyć przyszłym pokoleniom. Przy ich podziale rząd nie może zapomnieć o polskiej wsi. To na wsi mieszka ok. 40% społeczeństwa – zaznaczył prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych podczas zorganizowanej przez ludowców konferencji prasowej.

Wiktor Szmulewicz wskazał również słabe punkty blokujące rozwój obszarów wiejskich.

Największym problemem na wsi jest dostęp do internetu. – Dzisiaj na tym najbardziej cierpią dzieci, które maja problemy z edukacją zdalną. Praktycznie od roku, dzieci wiejskie są na straconej pozycji w stosunku do dzieci z obszarów miejskich – wskazał prezes KRIR.

[tweet id=”1387373499627544577″ align=”center”]

Ogromnym problemem na wsi jest też elektryfikacja. – Dzisiaj potrzebne są obszarom wiejskim nowoczesne sieci energetyczne, które będą miały możliwość przyłączania nowych źródeł energii Wspierajmy nie tylko produkcję rolną, ale również inne formy dochodów rolników. Polska wieś to idealne miejsce do rozwoju OZE. Zainwestujmy środki z KPO w zieloną energię: fotowoltaikę, wiatraki czy biogazownie – zaznaczył Wiktor Szmulewicz.

Poseł PSL, Stefan Krajewski podkreślił, że w dyskusji nad Krajowym Planie Odbudowy premier Morawicki nie mówi prawdy ws. wsparcia rolnictwa.

– Premier polskiego rządu kolejny raz kłamie. Od początku przedstawialiśmy nasze warunki. Jednym z nich było wsparcie rolnictwa, o którym nikt nie mówi. Środki z KPO nie trafią do rolników. Centra dystrybucji to nie rolnictwo! – powiedział Stefan Krajewski

[tweet id=”1387374740432621568″ align=”center”]

– Nie możemy w ciemno popierać Krajowego Planu Odbudowy, jeśli rządzący nie chcą słyszeć o wsparciu polskiej wsi. Zamiast dawać swoim, dajcie rolnikom! Po raz kolejny wzywam ministra rolnictwa, by zaczął działać. Wzywam PiS, żeby wrócił jednak do tematu obszarów wiejskich i rolnictwa – podkreślił Stefan Krajewski.

ℹ️ Czytaj więcej → Krajowy Plan Odbudowy: 10 proc. na rolnictwo

Poseł ludowców, Andrzej Grzyb zwrócił uwagę, że w wspólnej polityce rolnej UE do roku 2027 nie ma pieniędzy na politykę spójności na obszarach wiejskich i dlatego tak ważna jest rozmowa o Krajowym Planie Odbudowy.

– Jeżeli chcemy mówić o konsekwentnym rozwoju obszarów wiejskich to musimy pamiętać, że mamy mniej środków na politykę spójności – wskazał poseł Andrzej Grzyb.

[tweet id=”1387376162528276480″ align=”center”]

– W wspólnej polityce rolnej UE do roku 2027 nie ma pieniędzy na politykę spójności na obszarach wiejskich, ponieważ Program Rozwoju Obszarów Wiejskich nie zawiera pieniędzy na drogi, na kanalizację czy modernizację części gospodarstw. Stąd tak ważna jest rozmowa o Krajowym Planie Odbudowy – podkreślił poseł PSL.

Poseł PSL przypomniał również o koniecznych inwestycja w walce z suszą. Upomniał się również o zainteresowanie w walce z chorobą ptasiej grypy.