Skip to main content

1044 osoby zaśpiewały wspólnie „Rotę”. Mieszkańcy Kalisza pobili w ten sposób rekord Polski. Imprezę zorganizowano z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i 110-lecia powstania słów pieśni. My dziś tutaj, we wspólnocie, piszemy kolejny fragment historii Roty, która ma swój początek w 1908 roku, ale nie ma swego końca – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.


Wykonanie „Roty” w Kaliszu było zainspirowane tym z 1910 roku, kiedy to pieśń wykonano pierwszy raz publicznie. Stało się to w Krakowie z okazji 500-lecia zwycięstwa pod Grunwaldem. Obecny na tegorocznej uroczystości prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział do zgromadzonych licznie osób, że we wspólnocie, piszemy kolejny fragment historii Roty, która ma swój początek w 1908 roku, ale nie ma swego końca.


Autorem muzyki do utworu jest Feliks Nowowiejski, który napisał ją do powstałego dwa lata wcześniej wiersza Marii Konopnickiej. – W tych słowach zawiera się historia ludzkich serc, historia sumień, w tych słowach zawiera się historia całych społeczności. My dziś tu w Kaliszu, we wspólnocie, piszemy kolejny fragment historii „Roty”, która ma swój początek w 1908 roku, ale nie ma swego końca – powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.


Kaliskie wykonanie, które ustanowiło nowy rekord, zaczęło się o 19.30 w niedzielę. – Poprzedni rekord wynosił 100 osób, ale został pobity. Bardzo dużo osób się tutaj zgromadziło, ponieważ ten wynik jest 10-krotnie większy. Na dzisiejszym śpiewaniu zgromadziły się 1044 osoby. Możemy być dumni, że w takim roku, kiedy obchodzimy rocznicę odzyskania niepodległości, a także 110- lecia powstania „Roty”, kaliszanie się jednoczą w takiej chwili i spotykają – potwierdziła Wiktoria Witczak, przedstawicielka Biura Rekordów.