Skip to main content

Przywrócić Polsce braterstwo. Budować wspólnotę, która gwarantuje bezpieczeństwo – pod takim hasłem w Gryficach ludowcy z całej Polski obchodzili Krajowe Święto Ludowe.


W sobotę 26 maja 2018 r. w Gryficach pod sztandarami Polskiego Stronnictwa Ludowego odbyły się krajowe uroczystości Święta Ludowego, połączone z obchodami Dnia Matki. Gośćmi święta byli parlamentarzyści, samorządowcy i działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego, na czele z prezesem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Najważniejsze święto ludowców po raz pierwszy w powojennej historii odbyło się na Pomorzu Zachodnim.


– To, że jesteśmy dziś w Gryficach to wielki zaszczyt dla Pomorza Zachodniego. Mam nadzieję, że mieszkańcy Gryfic zobaczą ruch ludowy z innej strony, takiej z jakiej powinien być kojarzony a niekoniecznie politycznie – powiedział lider zachodniopomorskich struktur PSL, wicemarszałek Jarosław Rzepa. Podobnie przybyłych gości witał Andrzej Szczygieł, burmistrz Gryfic.

Uroczystości zgodnie z tradycją ludowców rozpoczęła Msza Święta w intencji ruchu ludowego i Ojczyzny. Po uroczystej Mszy Świętej, którą celebrował Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga, ulicami Gryfic przeszedł korowód pocztów sztandarowych i reprezentacji, przybyłych z różnych zakątków kraju. Następnie na placu Zwycięstwa rozpoczęto oficjalną część uroczystości.


– Nie jesteśmy w Stronnictwie tylko i wyłącznie dla ambicji politycznych, ale dla budowania wspólnoty. Przywrócić Polsce braterstwo. Budować wspólnotę, która gwarantuje bezpieczeństwo, to jest pierwsze hasło tegorocznego Święta Ludowego – oświadczył prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców przypomniał, że PSL jest jedyną formacją polityczną, która ma swoje święto.

– Jesteśmy jedyną formacją polityczną, która ma swoje święto. Ono wypada w Dniu Zesłania Ducha Świętego. To pokazuje naszą łączność z tradycją chrześcijańską, z budzącą się do życia przyrodą – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Czytaj więcej ➔ Święto Ludowe. Piękna tradycja Polskiego Stronnictwa Ludowego

– Jesteśmy w tym roku w Gryficach. Po pierwszy po II wojnie światowej Krajowe Święto Ludowe odbywa się na Zachodnim Pomorzu. To święto to pomysł Jarosława Rzepy i burmistrza Gryfic, z którym łączy nas bardzo życzliwa współpraca. Jest to urokliwe spotkanie, bo tutaj nie wszyscy mają blisko, więc ten wysiłek ludzi z całego kraju, górali, którzy jadą z Zakopanego, mieszkańców Podkarpacia czy Lubelszczyzny, jest naprawdę duży, ale chcieliśmy poczuć tę wspólnotę – dodał lider PSL.

W trakcie sobotniego Święta Ludowców zbierano także podpisy pod obywatelskim projektem „Emerytura bez podatku”. – To jest projekt, który jest naszym sztandarowym przekazem do emerytów i rencistów, do seniorów. Oni nie dostali od tego rządu wsparcia, dostali 5 – złotową waloryzację. Emerytura i renta bez podatku to gwarancja podniesienia świadczeń. PSL nie wejdzie w żadną koalicję i to ręczę swoim słowem i honorem, swoich koleżanek i kolegów, jeśli ten projekt nie zostanie zawarty w umowie koalicyjnej i nie będzie zrealizowany. To jest nasze solenne zobowiązanie wobec rodaków – powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.