Skip to main content

PiS lekką ręką skazał rolników na pracę do śmierci. Oni nie składają jednak broni. Właśnie ruszył Obywatelski Komitet godnej emerytury dla rolników. Potrzeba 100 tys. podpisów.


Rolnicy nie zgadzają się na los, który zgotował im PiS. W tym celu został powołany Obywatelski Komitet godnej emerytury dla rolników. Jego przedstawiciele chcą zebrać pod ustawą wymagane 100 tys. podpisów do końca listopada. Tak, aby ustawa mogła zostać przyjęta jeszcze w tym roku i zaczęła obowiązywać od stycznia 2018 r.

Pierwszy krok został wykonany w imponującym stylu. Przedstawiciele komitetu dostarczyli do Sejmu ponad 11 tysięcy podpisów, aby zarejestrować komitet. To 11 razy więcej niż wymagana liczba!

Zaprezentowany został projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. – Rolnicy są tą szczególną grupą społeczną, która nie ma nie tylko wolnych niedziel, ale również żadnych sobót i świąt. Pracują ciężko bez przerwy – podkreślił Janusz Maćkowiak, przewodniczący Komitetu Obywatelskiego.

– Chcemy, żeby rolnik szedł na emeryturę w wieku: 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat u mężczyzn. Oczywiście zachowując to, że musi być to 30 lat okresu składkowego – zaznaczył Maćkowiak.

Ludowcy wspierają inicjatywę i aktywnie włączą się w zbieranie podpisów. – Będziemy pomagać w akcji. Uważamy, że rolnikom, za ich ciężką prace, należy się wcześniejszy wiek emerytalny. Tak jak zagwarantował to PSL – zadeklarował Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Według Dariusza Suszyńskiego z Komitetu Obywatelskiego podniesienie wieku emerytalnego dla rolników o 5 lat jest nieuczciwe. – Rolnicy będą często musieli pracować do samej śmierci na swoim gospodarstwie. Prognozy niestety są straszne. Rolnictwo w całej Europie się starzeje. W Polsce ten proces będzie lada moment postępował szybciej – zaznaczył.

Zdaniem posła PSL Mieczysława Kasprzaka nie wszyscy rolnicy wierzą w to, że PiS aż tak ich oszukał. – Wiek emerytalny miał być obniżony, tymczasem jest podwyższony. Rolnicy często dowiadują się o tym dopiero teraz, gdy przychodzą do KRUS. Będziemy robić wszystko, aby przywrócić dotychczasowy wiek emerytalny dla rolników – zapewnił.

W poprzedniej kadencji Sejmu PSL po ciężkich negocjacjach z Platformą Obywatelską zagwarantował rolnikom możliwość przejścia na emeryturę w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. PiS po przejęciu władzy podniósł go o 5 lat. Wcześniej odrzucili zarówno zapisy prezydenckiego projektu, jak i poprawki PSL utrzymujące niższy wiek emerytalny pracujących na roli.