Skip to main content

– Jeszcze w tym roku Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjmie uchwałę antysmogową – zapowiedział Adam Struzik, marszałek województwa z PSL. Uchwała ma umożliwić wprowadzenie na terenie województwa zakazów palenia mułem i miałem węglowym. Podobną uchwałę przyjęli kilka dni temu samorządowcy w Małopolsce.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zapewnił we wtorek na konferencji prasowej, że uchwała antysmogowa powstanie jeszcze w 2017 r. Uchwała ma umożliwić wprowadzenie na terenie województwa ograniczeń lub zakazów dotyczących m.in. kotłów ciepłowniczych. Uchwała ma określić jakie paliwa będą mogły być stosowane, a które zostaną ograniczone lub zabronione.

Adam Struzik zwrócił uwagę, że problem smogu nie jest to problem nowym ani dla Polski, ani dla Mazowsza. – Z tym zjawiskiem walczymy już od kilkunastu lat – zaznaczył marszałek. – Już w 2013 r. przyjęliśmy program ochrony powietrza. Województwo inwestuje także w rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii – dodał.

Zdaniem marszałka województwa mazowieckiego walka ze smogiem wymaga działania wielosektorowego i zaangażowania społecznego. – To działanie musi być wielokierunkowe. Wymaga wielkiego wysiłku zarówno od administracji rządowej, jak i od samorządów wszystkich kategorii – zaznaczył. – Wymaga również wielkiego wysiłku od obywateli i zaangażowania społecznego – dodał Adam Struzik.

Do połowy lutego samorządy Mazowsza mają czas, żeby odesłać do marszałka ankiety podsumowujące dotychczasowe inicjatywy antysmogowe. Pozyskiwane są także informacje służące inwentaryzacji urządzeń grzewczych m.in. tych wykorzystujących węgiel. W pełnym zdiagnozowaniu sytuacji pomóc ma ścisła współpraca z instytucjami naukowymi i badawczymi.