Skip to main content

Zakończenie sporu z rezydentami, włączenie prywatnej służby zdrowia do leczenia chorób niecovidowych i reforma służby sanitarnej – to trzypunktowy plan przedstawiony dzisiaj w Sejmie przez ludowców w sprawie pilnych działań w pandemii koronawirusa.

– Trzeba zrobić wszystko, żeby ratować życie i zdrowie – wspomóc służbę zdrowia. Dać szansę przedsiębiorcom i pracownikom. Wszystkim tym, którzy się bardzo dzisiaj martwią o swoich bliskich, o swoje miejsca pracy. Po prostu pomóc – mówił na konferencji prasowej w Sejmie prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Nie chcieliście słuchać rad, gdy byliśmy w trakcie przygotowań do drugiej, do trzeciej fali koronawirusa. Uważaliście, że będzie wszystko lepiej. Widać, nie wiedzieliście. Dzisiaj, może posłuchacie tych rad, które chcemy jako Koalicja Polska przedstawić – zwrócił się do rządzących Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Mamy trzy rekomendacje, de facto trzy propozycje współpracy z naszej strony dla ministra zdrowia – kontynuował poseł PSL, Dariusz Klimczak.

Zakończyć spór z rezydentami

– Trzeba jak najszybciej zakończyć spór z rezydentami. Ten konflikt nie jest potrzebny. Ci ludzie,  tak jak rok temu powinni być  zwolnieni z egzaminów ustnych i wrócić do pracy w szpitalach. Jesteśmy do dyspozycji panie ministrze. Możemy te rozmowy z rezydentami wziąć na siebie i przedstawić konkluzje. Ważne, żeby polski pacjent odczuł dzisiaj wsparcie i pomoc młodych lekarzy, którzy są przyszłością polskiej medycyny – deklarował poseł PSL.

 

Włączyć prywatny system zdrowia do leczenia chorób niecovidowych

– Tak, żeby każdy kto jest chory na schorzenia niecovidowe, który wymaga diagnostyki czy leczenia planowego mógł skorzystać z prywatnej służby zdrowia, prywatnej kliniki, prywatnej diagnostyki. To już możemy dzisiaj zrobić. Mamy gotowy projekt. Jesteśmy do dyspozycji – wskazał Dariusz Klimczak.

ℹ️ Czytaj więcej → Apelujemy do rządu o włączenie prywatnego systemu zdrowia do leczenia chorób niecovidowych

 

Zreformować służbę sanitarną

– Powinna jak najszybciej zostać zreformowana służba sanitarna. Powinna powstać podkomisja w komisji zdrowia, dotycząca reformy sanepidu. To jest bardzo ważne zadanie, dotychczas zaniedbane. Możemy pokierować tego typu pracami. Efekt, pewnie będzie niedaleki i bardzo potrzebny dla organizacji sytemu zdrowia – kontynuował poseł ludowców.

– Wyciągamy do ministra zdrowia dłoń. To czy skorzysta z naszej propozycji, zależy tylko od niego. Chcemy, żeby minister Niedzielski przestał być bezdusznym „urzędasem”, a był empatycznym ministrem, który wspiera system ochrony zdrowia i pacjentów – zakończył poseł PSL, Dariusz Klimczak.