Skip to main content

Niszczenie sądownictwa przez PiS nie umknęło uwadze Komisji Europejskiej. Grożą nam ogromne kary. W pierwszym rzędzie uderzą w dopłaty dla rolników.

PiS kolejny raz kieruje Polskę na kurs kolizyjny z Brukselą. Próba zdemolowania wymiaru sprawiedliwości przez PiS od początku była monitorowana przez unijnych urzędników. Nic dziwnego, wydarzenia z Polski przez kolejne dni były na pierwszych stronach zagranicznych gazet.

Żarty się skończyły. Już kilka dni temu dochodziły z Brukseli stanowcze głosy ostrzeżenia. Mimo to PiS pozostał nieugięty. Dopiero masowe protesty w całej Polsce i tysiące podpisów pod petycją PSL skłoniły prezydenta Andrzeja Dudę do zawetowania dwóch ustaw. Została jednak trzecia.

Komisja Europejska właśnie ogłosiła rozpoczęcie postępowania dyscyplinującego ws. ustawy o sądach powszechnych. Teraz ruch należy do rządu PiS. Polska dostała miesiąc na odpowiedź na te wnioski. W przypadku zlekceważenia głosu, Komisja wystosuje ponownie wezwanie do usunięcia przepisów naruszających unijne prawa. Brak rozstrzygnięcia spowoduje przekazanie sprawy do Trybunały Sprawiedliwości. To może nas kosztować potężne pieniądze.

Najwięcej na wojnie PiS z Komisją Europejską straci polska wieś. Nie jest tajemnicą, że ewentualne sankcje będą potrącane z unijnych dopłat. W tym przypadku najłatwiej uderzyć właśnie w środki przeznaczone na rolnictwo. Kary uderzą więc przede wszystkim w polskich rolników.