Skip to main content

Ukraina zamyka drzwi polskim eksporterom wieprzowiny. Powód? Szalejący wirus afrykańskiego pomoru świń. Minister Jurgiel pozostaje bezradny.


Główny Lekarz Weterynarii poinformował dziś o wprowadzeniu przez Ukrainę zakazu importu zwierząt podatnych na zachorowanie na ASF, a także produktów, surowca, materiału genetycznego pochodzącego od nich oraz pasz. Powód? Błyskawiczne rozprzestrzenianie się wirusa ASF na terytorium Polski.

Zakaz dotyczy importu z województw mazowieckiego i lubelskiego. Obejmuje również zakłady zlokalizowane na terenie obu województw.

W Polsce stwierdzono już 91 ognisk afrykańskiego pomoru świń. Większość z nich – 68, pojawiło się w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Zdecydowana większość ognisk choroby wystąpiła w mniejszych gospodarstwach. Choroba zawitała jednak również do fermy utrzymującej ponad dwa tysiące świń.

Niestety, nic nie wskazuje na to, aby udało się ją w najbliższym czasie zatrzymać. Działania podejmowane przez resort ministra Jurgiela nie przynoszą żadnych efektów.