Skip to main content

Europa potrzebuje zmiany, potrzebuje powrotu do swoich korzeni, do fundamentów, na których powstała Unia Europejska. Nie możemy godzić się na bezkrytyczne patrzenie na wszystko, co brukselscy urzędnicy proponują. Mamy swój program i pomysły. Chcemy pokazać, że jest możliwa Trzecia Droga do Europy – powiedział prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia ogłosili w środę wspólny start obu partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego jako koalicja Trzecia Droga. Chcemy pokazać, że jest możliwa Trzecia Droga do Europy – podkreślali.

– Mamy sojuszników w Unii Europejskiej, a nie wrogów – jak uważali nasi poprzednicy. Nie będzie odnowy Unii Europejskiej bez Trzeciej Drogi. Jesteśmy w dwóch różnych rodzinach politycznych w Parlamencie Europejskim – to siła Trzeciej Drogi. Z dwóch stron będziemy oddziaływać – stwierdził lider PSL.

Program Trzeciej Drogi będzie ukierunkowany na bezpieczeństwo, politykę zdrowotną i rozwój zielonej energii.

– Nasz program będzie ukierunkowany na sprawy, które w obecnych realiach mają znaczenie w Europie. Po pierwsze, bezpieczeństwo: rozwój przemysłu zbrojeniowego, reagowanie na zagrożenia i współdziałanie w inicjatywach podnoszących bezpieczeństwo – wskazał wicepremier, minister obrony narodowej.

–  Oprócz bezpieczeństwa będziemy w kampanii europejskiej podkreślać sprawę zdrowia. Nie może być tak, że dostęp do nowoczesnych terapii i leczenia jest inny w Polsce niż innych krajach UE – dodał doktor nauk medycznych Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Postawienie na zieloną, rozproszoną energię to również aspekt bezpieczeństwa. Widzimy na Ukrainie, że pojedyncze elektrownie są celem ataku. Transformacja energetyczna musi być jednak dla ludzi, a nie przeciwko nim. Zadbamy o to w UE – podkreślił.

Trzecia Droga jest filarem Koalicji 15 X w rządzie i samorządzie. Czas na Parlament Europejski.

– Łączymy teraz siły na wybory europejskie. Wystawimy pełne listy kandydatów członków PSL i Polski 2050. Będziemy walczyli o najlepszy wynik – podkreślił prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.