Skip to main content

Władysław Kosiniak-Kamysz najlepszym liderem partii opozycyjnych. Tak wynika z analizy dziennikarzy Rzeczpospolitej. Prezes PSL zyskuje racjonalną polityką.


Prezes PSL zdaniem analityków Rzeczpospolitej jest najlepszym liderem wśród partii opozycyjnych. Zyskał uznanie rozwagą, umiarkowaniem i wyważonym podejściem do spraw Polski. PSL idzie własną drogą, która z perspektywy czasu wydaje się być najlepszym rozwiązaniem na tle chaotycznie działającego Pawła Kukiza czy skłóconych ze sobą Ryszarda Petru i Grzegorza Schetyny.

Władysław Kosiniak-Kamysz otrzymał ocenę dobrą. Szef ludowców jest w tej kadencji symbolem umiarkowania i rozwagi. Mimo, że klub PSL w parlamencie jest najmniejszy, pracuje sprawnie i w wielu kwestiach nadaje ton dyskusji w szerokiej opozycji.

Prezes PSL może się też pochwalić najwyższą liczbą wystąpień z sejmowej mównicy. Nawet przeciwnicy polityczni zgodnie oceniają go jako dobrego lidera, który krok po kroku buduje zaufanie społeczne. Nic więc dziwnego, że również w rankingach zaufania znajduje się najwyżej ze wszystkich polityków opozycji.

Zobacz również → Kosiniak-Kamysz najbardziej pracowitym liderem opozycji

Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej, otrzymał trójkę z minusem. PO jest największą partią opozycyjną i ma dużą szansę na przeciwstawienie się szkodliwym zmianom wprowadzanym przez PiS, które prowadzą Polskę do roli zaścianka Europy. Jednak wciąż nie umie wykorzystać swojej silnej pozycji.

Ryszard Petru otrzymał dwójkę, czyli ocenę mierną. Nowoczesna jest partią, która ma ciekawy program dla liberalnych wyborców. Musi jednak włożyć więcej wysiłku w jego prezentację i przekonanie ludzi do siebie.

Egzaminu dwóch lat w Sejmie nie zaliczył Paweł Kukiz. Lider Kukiz’15 jest krytykowany za wspieranie PiS, który traktuje jego klub jako rezerwuar posłów do przejęcia. Brak zdecydowanej reakcji w sprawie fatalnej ordynacji wyborczej do samorządów, która eliminuje całkowicie sztandarowy postulat Kukiza, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze, pokazuje, że partia ta systematycznie traci wiarygodność. Paweł Kukiz tkwi w rozkroku pomiędzy wspieraniem PiS a antysystemowością. A to powoduje spadek poparcia tego ugrupowania.