Skip to main content

Polska ma jedne z najdroższych autostrad w Europie. Od 1 marca koszty te jeszcze się zwiększyły. – Musimy skończyć z dyktaturą cenową narzucaną przez prywatne firmy – grzmi poseł PSL Piotr Zgorzelski. Już czas, aby Polska wprowadziła winiety za przejazd autostradami.

Od 1 marca obowiązuje nowa stawka za przejazd autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl-Konin. Kierowcy samochodów osobowych i motocykli zapłacą za przejazd 57 zł. W Chorwacji cena za podobnej długości odcinek Zagrzeb-Odulin wynosi zaledwie 14 zł. Cały przejazd autostradą A2 od granicy z Niemcami do Strykowa kosztuje 84,90 zł. W Chorwacji za odcinek Zagrzeb – Zadar Wschód zapłacimy 42 zł.

Dlatego PSL proponuje zastąpienie opłat za każdy przejazd wprowadzeniem winiet czasowych. – Winiety byłyby przyznawane w trzech okresach czasowych: dziesięciodniowym, miesięcznym i rocznym – tłumaczy poseł Zgorzelski.

Wprowadzenie winiet na autostrady pozwoliłoby na zmniejszenie kosztów przejazdów przez autostrady i drogi ekspresowe. Pomogłoby to także w zlikwidowaniu korków, które są zmorą w okresach wakacyjnych.

– Proponujemy aby cena winiety rocznej wynosiła 250 zł dla samochodów osobowych i motocykli. Jak łatwo policzyć za tą cenę moglibyśmy obecnie przejechać 3-krotnie odcinek Nowy Tomyśl-Stryków – wylicza poseł Zgorzelski. Dodaje również, że cena jest podobna do krajów sąsiednich między innymi w Czechach i na Słowacji.

Zmiany dotyczyłyby samochodów do 3,5 tony oraz motocykli.